Ілюстрація менструальної крові на прокладках

Можна трохи злякатися, помітивши сліди крові на нижній білизні між місячними, особливо якщо твій менструальний цикл досить регулярний. Але не варто панікувати!

Ти коли-небудь виявляла несподівані плями крові на внутрішній стороні нижньої білизни, коли знімала трусики, щоб сходити в туалет або прийняти душ? Ці маленькі цятки крові, які з'являються поза регулярних місячних, називають кров'янистими виділеннями. Такі виділення можуть трапитися з ряду причин, більшість з яких не є небезпечними. Давай дізнаємося більше про причини кров'янистих виділень та про те, що ти можеш з цим зробити!

Що таке кров'янисті виділення?

Кров'янисті виділення, по суті, – це незначна кровотеча з піхви, яка відбувається поза звичайних днів регулярної менструації. Це означає, що ти можеш випадково помітити кілька крапель червонувато-коричневої крові на нижній білизні або на туалетному папері в той час, коли ти їх не чекаєш.

Помітивши, що твоє тіло відреагувало на щось таким незвичним чином, ти можеш здивуватися. Але не варто відразу хвилюватися, якщо ти помітила кров'янисті виділення між місячними – як правило, тому є чітке пояснення.

Чи нормально мати виділення рожевого або коричневого кольору? 

Ти можеш помітити, що колір кров'янистих виділень не зовсім такий, як колір крові місячних. Насправді колір кров'янистих виділень може варіюватися від блідо-рожевого (згадай, колір цукрової вати) і аж до іржаво-коричневого. Причина в тому, що стара кров, яка не вийшла з матки під час попередніх місячних, може змішуватися з виділеннями з піхви і утворювати в результаті ці різні кольори.

Хоча тобі може здатися трохи дивним, що на нижній білизні раптово з'явилися рожеві або коричневі плями, цей тип виділень рідко пов'язаний з чим-небудь серйозним. Якщо ти поговориш з будь-ким із твоїх знайомих, у кого є місячні, ти зрозумієш, що час від часу у кожної жінки бувають коричневі виділення!

Що викликає кровотечі поза місячних?

Кров'янисті виділення між місячними не є причиною для занепокоєння, іноді це просто означає, що твоє тіло адаптується до зміни рівня гормонів, і в цьому випадку слід очікувати, що на білизні можуть з'явитися кров'янисті плями! Однак, існують також трохи більш серйозні причини, тому варто пройти огляд у лікаря, хоча б для того, щоб просто перестати про це думати.

Кров'янисті виділення при прийомі протизаплідних засобів 

Як ми вже згадували, гормональні зміни, безумовно, можуть викликати кров'янисті виділення і, зокрема, такі виділення бувають у багатьох на початку або по закінченні прийому протизаплідних таблеток. Цей тип кров'янистих виділень також відомий як "проривна кровотеча". Проривна кровотеча, як правило, буває в перші 3-6 місяців з моменту початку прийому таблеток, коли твій організм пристосовується до нових гормонів, які він отримує.

Може бути прикро мати з цим справу, але пам'ятай, що проривні кровотечі – це, як правило, тимчасова фаза, і не означає, що таблетки не працюють! Однак, якщо проривні кровотечі відбуваються і після 6 місяців прийому одних і тих самих протизаплідних таблеток, ти завжди можеш перевіритися у лікаря. Тоді твій лікар, наприклад, зможе виписати тобі інші таблетки або інший варіант контрацепції, який більше підходить твоєму організму.

Більше про гормональні зміни 

Протизаплідні таблетки – не єдиний фактор, який може викликати зміни рівня гормонів. Вони можуть бути викликані різними факторами, такими як, овуляція (коли один з яєчників випускає яйцеклітину), імплантація (коли яйцеклітина прикріплюється до слизової оболонки матки на початку вагітності), початок / зупинка прийому контрацептивів, статеве дозрівання або періменопауза.

Коли у тебе вперше починаються місячні, і ти проходиш період статевого дозрівання, іноді можуть пройти навіть роки, поки цикл відрегулюється. Це може означати, що весь цей час у тебе можуть бути кров'янисті виділення. Аналогічно, коли ти наближаєшся до періоду менопаузи, твої місячні можуть стати нерегулярними і непередбачуваними, що призводить до появи нешкідливих кров'янистих виділень, так як твій організм адаптується до нової норми.

Тому, якщо ти переживаєш коливання рівня гормонів, то без паніки, якщо з'являться кров'янисті виділення – це загальна реакція з боку організму, поки він адаптується до нових рівнів гормонів.

Інші зміни, які можуть викликати кров'янисті виділення

Іншими, кілька більш серйозними причинами кров'янистих виділень можуть бути вагінальні інфекції або інфекції, що передаються статевим шляхом, наприклад, хламідіоз. Також це може означати, що ти вагітна, і хоча кров'янисті виділення не завжди означають, що у тебе проблема з вагітністю, дійсно потрібно пройти огляд лікаря. 

Кров'янисті виділення після статевого акту можуть також, проте дуже рідко, бути симптомом раку шийки матки або піхви [1], тому в такому випадку важливо проконсультуватися з лікарем. Крім того, було б добре здавати регулярно, в призначений лікарем час, мазок, щоб перевіряти здоров'я шийки матки (навіть якщо у тебе немає кров'яних виділень!).

Що робити, якщо у тебе кров'янисті виділення між місячними?

Так що тепер, коли ми з'ясували деякі причини, тобі може бути цікаво дізнатися, що робити, якщо у тебе кров'янисті виділення. Хороша новина в тому, що коли ти з'ясувала причину кров'янистих плям на білизні, ти зможеш почати робити правильні кроки по боротьбі з ними! 

Якщо ти пройшла огляд лікаря, і тебе запевнили, що причин для занепокоєння немає, то існують прості кроки, які полегшать тобі життя, якщо у тебе кров'янисті виділення. Наприклад, ти можеш використовувати щоденні прокладки для захисту одягу, а також носити такі прокладки в сумці, щоб вони були під рукою, якщо раптом з'являться кров'янисті виділення.

І хоча деякі причини кров'янистих виділень можуть бути ознакою, яка попереджає про щось більш серйозне, щоб упевнитися, що серйозних причин немає, слід пройти огляд лікаря, який зможе найкращим чином дати тобі інструкції, як з цим боротися.

Якщо тобі цікаво дізнатися більше інформації про менструальний цикл, дивись наші статті про випорожнення під час місячних та нерегулярні місячні і розширюй свої знання!

Заява про характер опублікованої медичної інформації

Інформація медичного характеру, яка міститься в цій статті, розміщена лише для загального ознайомлення, її не можна використовувати чи опиратися на неї з метою діагностики чи у лікувальних цілях. Проконсультуйся зі своїм лікарем щодо конкретного захворювання.



[Джерела]  

[1]  http://www.nhs.uk/chq/Pages/977.aspx?CategoryID=118 

[2] Hasan, Reem et al. “Patterns and predictors of vaginal bleeding in the first trimester of pregnancy.” Annals of epidemiology vol. 20,7 (2010): 524-31.

[3] Deutchman M, Tubay AT, Turok D. First trimester bleeding. Am Fam Physician. 2009 Jun 1;79(11):985-94. 

[4]  http://www.everydayhealth.com/womens-health/what-happens-when-you-stop-taking-birth-control-pills.aspx

Продовжити читати