Все про лікування безпліддя

Що таке лікування безпліддя?

Для більшості людей лікування безпліддя асоціюється тільки з ЕКО (екстракорпоральне запліднення). Але насправді таке лікування охоплює широкий спектр процедур, пов'язаних із народженням дитини. Це і лікування пар, які не можуть зачати дитину; і лікування з метою запобігання передачі у спадок генетичних станів; або лікування, необхідне для збереження фертильності транссексуала.

Може бути так, що пара довго, але безуспішно, намагалася стати батьками. Тому, коли лікування безпліддя завершується успішно, часто це сприймається як диво.

Зараз, через прийняті урядами країн постанови про дотримання соціальної дистанції, багатьом людям по всьому світу довелося поставити свої плани на паузу. Лікування безпліддя вимагає частих відвідувань лікаря - для ультразвукових досліджень і моніторингу - що збільшує ризик контакту з іншими людьми.

Цю ситуацію може бути важко прийняти, враховуючи загальну непередбачуваність лікування безпліддя і за кращих часів, особливо якщо ви вже пройшли довгий і важкий шлях.

Запліднення у пробірці (ЕКЗ)

Найбільш відомий вид лікування безпліддя - ЕКЗ. Це процес запліднення яйцеклітини поза тілом, потім запліднена яйцеклітина вводиться в матку. Перша дитина, зачата в пробірці за допомогою процедури ЕКЗ, народилася в 1978 році. З тих пір завдяки цій процедурі з'явилися на світ понад 8 мільйонів дітей [1].

ЕКЗ може бути проведене з власною яйцеклітиною жінки або з донорською. У деяких випадках жінки заморожують власні яйцеклітини і пізніше використовують їх для процедури ЕКЗ. Одностатевим жіночим парам також буде потрібен донор сперми.

Успішність ЕКЗ варіюється і залежить від індивідуальної ситуації та віку. Як правило, чим старше жінка, тим складніше. Для жінок молодше 35 років, які використовують власну яйцеклітину, ймовірність народження дитини після процедури ЕКЗ складає 3 з 10, в той час як для жінок старше 44 років - 1 з 50 [2].

Такі низькі шанси можуть розчаровувати. Одна з жінок поділилася своїми переживаннями, пройшовши чотири цикли ПЗЕ (перенесення замороженого ембріона). «Майже 18 місяців я проходила одну невдачу за іншою, і все це, щоб в результаті отримати діагноз практичного безпліддя: інфертильності невідомої етіології».

Оскільки шанси народити дитину за допомогою ЕКЗ відносно невеликі, жінкам часто доводиться проходити багато етапів дорогого лікування, яке вимагає значних фізичних зусиль. Це робить процес неймовірно стресовим для жінок та їхніх партнерів.

ЕКЗ також може стати досвідом самоізоляції. Ось слова Мішель Обами про її власну боротьбу за зачаття: «Ми сидимо в своєму болі, думаємо, що зламалися. Це одна з причин, чому я вважаю, що говорити - важливо. На мою думку, найгірше - те, що ми, як жінки, не ділимося одна з одною правдою про свої тіла - як вони працюють і як вони не працюють». [3]

Припиніть стигматизацію навколо лікування безпліддя

Незважаючи на те, що лікування безпліддя сприяло народженню мільйонів дітей, стигма все ще існує. Жінки можуть відчувати, що їх звинувачують у тому, що вони не можуть завагітніти природним шляхом. Або що завагітніти в результаті лікування безпліддя не так добре, тому що неприродньо.

Це змушує мене відчувати себе слабкою - думка про те, що моє тіло зраджує мені.

Через ці помилкові (і недобрі) переконання деякі жінки відчувають себе невдахами. Вони відчувають, що не змогли виконати свою основну біологічну функцію. Потім, якщо вони продовжують лікування, то відчувають, що пішли проти природи.

Можливість материнства повинна бути відкрита для всіх. Незважаючи на заходи соціального дистанціювання, через які багато жінок відклали лікування безпліддя, нам все ж пощастило жити в світі за часів, коли досягнення в галузі медицини дають жінкам шанс мати дітей. Це слід святкувати, а не стигматизувати.

Якщо ви проходите або проходили лікування безпліддя і бажаєте поділитися своїми думками і почуттями про це, у вас є така можливість, скористайтеся #історіїVсередині.

[Джерела]