Різні методи контрацепції

Думаєш про зміну або про використання нового методу контрацепції? Не знаєш, як це вплине на тебе? Ось як це може вплинути на твій цикл і те, як у тебе проходитимуть місячні

Комбінована таблетка, міні-таблетка, гормональна спіраль, мідна спіраль, імплантат, ін'єкція, презервативи ... Існує безліч різних протизаплідних засобів, які люди вибирають з різних причин. Протизаплідні засоби можна використовувати для лікування деяких симптомів СПКЯ [1], запобігання вагітності, полегшення симптомів ПМС і навіть захисту від ІПСШ [2], але як різні методи контрацепції можуть вплинути на твій цикл та кровотечу?

Дослідження показують, що при використанні протизаплідних засобів люди можуть відчувати побічні ефекти, пов'язані з менструальним циклом, у вигляді нерегулярних місячних, рясних кровотеч, плям, коричневих виділень або відсутності місячних взагалі! Може бути страшно, якщо у тебе раптово припиняться місячні або ти помітиш нерегулярні кровотечі в середині циклу, але пам'ятай, що зазвичай нема про що турбуватися; часто твоєму організму потрібно трохи часу, щоб пристосуватися до нових і різних методів контрацепції.

Можливо, ти захочеш ознайомитися з тим, як кожен метод потенційно може вплинути на твої місячні, щоб, якщо це станеться, ти змогла зрозуміти, чому це відбувається та зрозуміти, чи є привід для занепокоєння і коли записатися на прийом до гінеколога. Саме так, якщо ти шукаєш новий спосіб контрацепції, було б корисно подумати про те, як різні способи можуть вплинути на твої місячні.

Отже, як контрацепція може вплинути на мої місячні?

Незважаючи на те, що контрацепція впливає на організм кожної людини по-різному, далі наведено загальну інформацію про найчастіші побічні ефекти менструального циклу відповідно до деяких з найпопулярніших форм контрацепції.

Май на увазі, що якщо ти думаєш про зміну або застосування нової форми контрацепції, рекомендується звернутися або до свого лікаря, або в клініку сексуального здоров'я, щоб обговорити свої варіанти контрацепції і, що більш важливо, отримати рекомендації про те, що краще для тебе. Зрештою, всі організми різні, а це значить, що іноді краще отримати професійну пораду про те, що може бути кращим рішенням для тебе!

Комбіновані таблетки та міні-пілі

Ймовірно, це один з найвідоміших методів контрацепції, але як багато ти знаєш про дію таблеток? Давай розглянемо найдрібніші подробиці і дізнаємося про це!

Комбінована таблетка – це пероральний контрацептив (тобто ти її проковтуєш), що містить суміш гормонів естрогену і прогестерону. Її потрібно приймати щодня з можливою перервою між прийомами, як рекомендовано твоїм лікарем. Комбінована таблетка працює як протизаплідний засіб, зупиняючи виділення яйцеклітини (це називається овуляцією). Міні-пілі також є пероральним протизаплідним засобом, але вони містить тільки гормон прогестерон та діють шляхом згущення цервікального слизу, блокуючи досягнення яйцеклітини сперматозоїдом [2].

При прийомі таблеток або міні-пілі, деякі жінки повідомляють про кров'янисті виділення або проривні кровотечі (кровотечі між місячними) як про побічні менструальні ефекти протягом перших кількох місяців використання. Але будьте обережні, це не означає, що таблетка не працює! Зазвичай організму потрібен час, щоб пристосуватися до нових гормонів.

Приймаючи деякі таблетки, лікар може порекомендувати тобі зробити перерву між прийомами. В цей час твоє тіло може пережити так звану кровотечу відміни. Хоча це може виглядати та відчуватися як місячні, кровотеча відміни - це просто результат зміни гормонів, яка відбувається, коли ти робиш перерву, так що насправді це не зовсім місячні!

В цьому випадку, рекомендується отримати консультацію лікаря, якщо ти стурбована цим або якщо у тебе тривалі кров'янисті виділення. Якщо тобі потрібні рекомендації з приводу того, як робити перерви між прийомами таблеток, твій лікар зможе порекомендувати тобі найбільш підходящий спосіб прийому протизаплідних засобів в залежності від твоїх конкретних потреб.

Гормональна ВМС

Гормональна спіраль вводиться в матку лікарем або медсестрою та може використовуватися як протизаплідний засіб від 3 до 5 років. Незважаючи на різні назви, які можуть трохи збивати з пантелику, всі вони працюють однаково – вивільняючи гормон прогестерон в матку [3].

При використанні гормональної спіралі дуже ймовірно, що твої місячні стануть меншими, не такими болючими і можуть навіть припинитися. Незалежно від того, як ти сприймаєш відсутність місячних протягом місяця, це дуже частий побічний ефект цього методу, і він не означає, що щось не так або що протизаплідні засоби не працюють.

Все, що відбувається, - це те, що гормон прогестерон в спіралі контролює слизову оболонку матки, роблячи її тоншою, тому, коли настає час місячних, слизової оболонки майже немає, щоб пролити її в вигляді менструальної крові [3]. Також можливо, що у тебе може виникнути випадкова кровотеча протягом перших кількох місяців після встановлення спіралі, так як твоє тіло поступово регулює нові гормони.

Контрацептивний імплантат

Якщо факт встановлення невеликого пристрою в твою матку тобі не подобається, як щодо того, щоб помістити його в руку? Це можливо з протизаплідним імплантатом (ні, це не якийсь футуристичний трекер!)

Протизаплідний імплантат - це пристрій, який лікар або медсестра поміщає в твою руку і він може використовуватися до 3 років. Імплантат працює як протизаплідний засіб, вивільняючи гормон прогестерон, який згущує церві кальний слиз та блокує контакт сперматозоїдів з яйцеклітиною [5].

Подібно гормональної спіралі, імплантат також робить тоншою слизову оболонку матки, полегшуючи деякі місячні або зупиняючи їх. Знову ж таки, це абсолютно нормально і просто побічний ефект цього конкретного типу контрацепції.

Протизаплідні ін'єкції

Протизаплідні ін'єкції можна робити кожні 8 або 13 тижнів (залежно від марки), вони діють як протизаплідні засоби, виділяючи прогестерон [6]. Звичайно, якщо навіть згадка про голку нагадує тобі кошмар, ти можеш перейти до наступного розділу!

Нерегулярні місячні протягом перших кількох місяців прийому ін'єкції є звичайним явищем, але як тільки твоє тіло адаптується до гормонів, твої місячні, як правило, стають меншими або повністю припиняються.

Мідна ВМС

Не особливо захоплюєшся гормонами? Є ще один варіант ВМС, який зовсім не містить гормонів! Давай дізнаємося більше.

Мідь в моїй матці? Ми знаємо, що це може звучати дивно, але мідні ВМС - надзвичайно популярний варіант, враховуючи, що це негормональний метод контрацепції - і ти не зможеш його відчути!

Мідна спіраль - це ВМС (внутрішньоматкова спіраль), яка також вводиться в твою матку лікарем або медсестрою та може використовуватися як протизаплідний засіб до 10 років або до тих пір, поки вона не буде видалена. Вивільняючи мідь в матку, вона викликає запальну реакцію в слизовій оболонці матки, нейтралізує сперму і перешкоджає прикріпленню заплідненої яйцеклітини в матку [3].

На відміну від комбінованих таблеток, мідна спіраль не зупиняє овуляцію, тому у тебе все одно будуть «справжні місячні» і овуляція. Ти можеш мати рясніші кровотечі та можуть виникати болі в животі при використанні мідної спіралі в перші 3-6 місяців. Хоча точна причина більш рясних місячних невідома, дослідження показують, що при встановленні мідної спіралі може статися невелике пошкодження тканин, а жирні кислоти, відомі як простагландини, допомагають відновити пошкоджену тканину за рахунок збільшення кровотоку [4].

Однак тканина має тенденцію до самовідновлення, і сильна кровотеча часто проходить впродовж перших кілька місяців. Але якщо ти відчуваєш особливий дискомфорт при наявності мідної спіралі, звернися до лікаря за професійною консультацією.

Презервативи та інші бар'єрні методи

Пам'ятаєш ті незручні уроки в школі з презервативами і бананами? Звісно. Прийшов час ще раз повернутися до тих днів та більше дізнатися про те, як це може вплинути на твої місячні.

Чоловічі презервативи та інші захисні засоби, такі як жіночі презервативи, діафрагми і цервікальні ковпачки, є одними з небагатьох засобів контрацепції, які не містять гормонів і, отже, не впливають на твоє тіло і місячні.

Бар'єрні методи як і раніше пропонують відмінний захист як протизаплідний засіб, оскільки використовують фізичні бар'єри, що запобігають потраплянню сперматозоїдів в яйцеклітину. Також варто відзначити, що чоловічі та жіночі презервативи ще й захищають від ІПСШ.

Як я можу регулювати місячні при використанні протизаплідних засобів?

Зміни в циклі, до якого ти звикла, можуть викликати занепокоєння, навіть якщо ти очікуєш місячних в результаті зміни або початку використання нового засобу контрацепції. Найкраще, що ти можеш зробити, - це сісти, розслабитися і дати своєму тілу час пристосуватися. В решті решт, людське тіло прекрасно пристосовується до життя (в кінці кінців, ми переживаємо період статевого дозрівання!)

Якщо ти дійсно хочеш виявляти особливу обережність, ти завжди можеш запастися щоденними прокладками, які врятують тебе від небажаних плям протягом перших кількох місяців використання нового типу контрацепції. Ти також можеш вести щоденник або використовувати застосунок, щоб записувати дні нерегулярних кровотеч, щоб чітко відстежувати свої успіхи, а також показувати лікарю, при необхідності.

Зрештою, потрібно просто прислухатися до свого тіла. Також важливо розуміти, що інші фактори, такі як стрес, також можуть вплинути на твої місячні - так що це не обов'язково може бути твій метод! Як завжди, дай своєму організму час пристосуватися до змін, і якщо ти сильно стурбована, порадься з подругою або близьким родичем, або проконсультуйтеся з лікарем.

Тепер, коли ти дізналася все про те, як контрацепція може вплинути на місячні, чому б не розширити свої знання, прочитавши інші наші корисні статті про знаки які сигналізують про наближення місячних а також чи можливо зупинити або відкласти місячні.

Заява про характер опублікованої медичної інформації

Інформація медичного характеру, яка міститься в цій статті, розміщена лише для загального ознайомлення, її не можна використовувати чи опиратися на неї з метою діагностики чи у лікувальних цілях. Проконсультуйся зі своїм лікарем щодо конкретного захворювання.

[Джерела]

[1]  https://www.nhs.uk/conditions/polycystic-ovary-syndrome-pcos/treatment/

[2]   https://www.cdc.gov/reproductivehealth/contraception/index.htm/

[3]   https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/mirena/about/pac-20391354

[4]   Рой С., Шоу С.Т. молодший. Роль простагландинів у матковій кровотечі, пов'язаній з ВМС - ефект інгібітору простагландінсінтетази (ібупрофену). Акушерство та гінекологія. 1981 липень; 58 (1): 101-106.

[5]   https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/contraceptive-implant/about/pac-20393619

[6]   https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/depo-provera/about/pac-20392204

Продовжити читати