Природа ендометріозу

Що таке ендометріоз?

Ви, напевно, чули про нього, але чим насправді є ендометріоз? Ендометрій - це, іншими словами, внутрішній шар матки, який відпадає і видаляється з матки щомісяця разом із кров'ю під час місячних. Ендометріоз - це стан, при якому тканина, схожа на ту, яка вистилає матку зсередини, починає розростатися в інших місцях тіла. Тіло буде намагатися позбутися такої тканини, але, оскільки їй немає звідки вийти, це може викликати серйозні болі.

В рамках нашого проєкту #історііVсередині, жінки описують його так: ніби "демон продирається з мого живота" або "слон на шпильках тупотить в моїй матці".

Таку тканину, що розрослася, виявляють в яєчниках, фаллопієвих трубах, всередині черевної порожнини і навіть в кишечнику та сечовому міхурі [1].

І це захворювання може вплинути не тільки на фізичний стан. «Для мене ендометріоз має свої психічні та емоційні наслідки», - сказала нам одна з жінок. Тепер це особливо складно, коли були прийняті різні заходи щодо дотримання соціальної дистанції, які ускладнили доступ до лікування.

Ваші місячні при ендометріозі

Коли у Вас менструація, організм інструктує всю тканину ендометрію в організмі почати відторгатися. Якщо у Вас ендометріоз, тканині поза маткою нема куди подітися (на відміну від тканини в матці, яка виходить з піхви разом із місячними). Це призводить до надважкої течії місячних, а також до запалення і сильних болів в області живота і таза. У деяких випадках це призводить до спайок або кіст.

Це зводить мене з розуму. Я запитувала себе, як можливо бути такою хворою весь час, всі ці симптоми відбуваються водночас.

Що є причиною ендометріозу?

Генетика і деякі токсини в навколишньому середовищі [2] є можливими причинами ендометріозу. Є також проблеми, в результаті яких зростає ризик ендометріозу, такі як: інфекційні захворювання органів малого таза або так звана ретроградна менструація. Це стан, при якому ваша менструальна кров починає текти «в зворотному напрямку» - не з піхви, а назад через фаллопієві труби в порожнину таза. Ця кров містить клітини ендометрію, які потім прилипають до стінок таза і до інших органів, де вони продовжують згущуватися і кровоточити протягом кожного менструального циклу.

Як лікується ендометріоз?

Хоча ендометріоз є хронічним станом (тобто зберігається тривалий час) існують способи його контролювання. В якості знеболюючих часто застосовують нерецептурні протизапальні засоби, такі як ібупрофен. Також можуть допомагати комбіновані контрацептивні препарати – якщо яйцеклітина не виходить, місячні стають менш рясними і менш болючими [3].

Якщо говорити про хірургічне лікування, видалення осередків ендометріозу за допомогою лапароскопічної операції може полегшити симптоми і поліпшити фертильність [4], хоча деякі жінки з часом приймають рішення про гістеректомію, що означає видалення матки [5].

Постановка діагнозу «ендометріоз»

Ендометріоз може супроводжуватися багатьма різними симптомами, і його діагностування займає в середньому 7,5 (!) років [6]. Менструації можуть бути болючими, рясними і нерегулярними. Статевий акт може бути болючим. Може виникнути безпліддя. Можуть бути наявні й інші симптоми - назвемо лише кілька - біль під час сечовипускання або по ходу кишечника, хронічна втома і рецедивуюча молочниця. У одних жінок проявляються кілька симптомів, у інших - симптоми взагалі відсутні [7].

Тому навіть сама постановка діагнозу фактично може принести полегшення багатьом. Як сказала нам одна жінка: "Ну, нарешті у мого болю з'явилася назва. Назва цих судом, які приходять щомісяця і виснажують мене".

Єдиний спосіб діагностувати ендометріоз остаточно - провести діагностичне лапароскопічне дослідження тазової порожнини. Але ще до цього Вам може знадобитися пройти зовнішні і внутрішні огляди у лікаря, УЗД та аналізи крові - або й все разом.

Тепер, коли заходи із дотримання соціальної дистанції можуть ускладнити проведення фізичних оглядів, лікарі все-таки знаходять способи запропонувати допомогу в ці важкі часи - в формі телефонних і відео консультацій.

Відкрийтеся світу та отримайте допомогу

Хоча жінки всюди страждають від ендометріозу, багато хто не отримує необхідної їм підтримки. Це пов'язано з тим, що стан часто не діагностується, або, коли діагностується, його неправильно сприймають - лише як «дійсно сильний менструальний біль». В результаті жінки часто відчувають, що їх ігнорують, а їх біль не сприймають всерйоз. Це може призвести до того, що Ви відчуваєте себе ізольованою, ніби Ви така - єдина.

Враховуючи, що такий діагноз у всьому світі мають ще 176 млн. жінок (1 з 10), Ви точно не сама [8].

Зверніться до друзів або членів сім'ї, навіть якщо Вам здається, що цей предмет обговорювати ніяково. Бесіда Вам допоможе, може з'ясуватися, що Ваші близькі люди мають безпосередній досвід ендометріозу. Вони не тільки вислухають Ваші переживання, але й допоможуть Вам отримати необхідну допомогу у лікаря.

Якщо Ви впізнаєте ці симптоми і підозрюєте, що вони у Вас є, запишіться на прийом до сімейного лікаря або гінеколога, аби дізнатися більше. Лікарі розглянуть способи полегшення Ваш болю і допоможуть Вам впоратися з симптомами.

Зрозуміло, що чинні сьогодні заходи, прийняті урядами країн, означають, що час очікування прийому у лікаря або операції може бути довшим, ніж зазвичай. Якщо зараз лікар не приймає пацієнтів, спробуйте звернутися за консультацією за телефоном або скористайтеся засобами відеозв’язку.

Якщо у Вас ендометріоз, і Ви хочете цим поділитися - ми впевнені, що така інформація допоможе іншим жінкам - поділіться своєю історією в #історііVсередині.

[Джерела]

Продовжити читати

Дізнайся більше