1500x600_Femoji-messaging-uk-UA.png

У двох мільярдів жінок та дівчат щомісяця з'являється менструація. І при цьому говорити про це досі не прийнято.

Те, що люди вдаються до використання довгих виразів лише для того, щоб уникнути слова «місячні», свідчить про поширену ніяковість, яка існує в суспільстві й стосується цілком природного явища. Ви, імовірно, часто чуєте, що жінки — і чоловіки — уникають вживання прямих термінів, говорячи про менструацію.

У кожній мові для цього було вигадано цілий ряд спеціальних слів і евфемізмів. Наприклад, у Великій Британії прийнято називати місячні словом «прокляття». У Швеції — «Ligonveckan» (журавлиний тиждень). У Франції часто говорять дивакувате «Les Anglais ont débarqué» (висадка англійців). А у Фінляндії — використовують негативний вираз «hullum lechman tauti» (хвороба несамовитої корови).

Жінки приховують гігієнічні прокладки й тампони вдома та носять їх у спеціальних непримітних футлярах за його межами, оскільки вони не хочуть, щоб будь-хто здогадався про те, що в них місячні. І водночас ніхто не почувається ніяково через інші природні процеси, такі як, наприклад, сечовипускання: люди ж не намагаються приховати туалетний папір.

Те, що люди вдаються до використання довгих виразів лише для того, щоб уникнути слова «місячні», свідчить про поширену ніяковість, яка існує в суспільстві й стосується цілком природного явища.

То чому ж місячні викликають таку ніяковість? Можливо, це через те, що в історичному контексті вони були незрозумілим явищем, яке викликало острах і, як наслідок, породило ряд дивних міфів. Римський дослідник Пліній Старший писав, що менструальна кров може псувати їжу та напої, вбивати врожай, затьмарювати дзеркала, викликати іржавіння металів і град. І навіть ще в 1878 році Британський медичний журнал (British Medical Journal, BMJ) друкував статті лікарів, переконаних у тому, що жінка з менструацією може зіпсувати м'ясо, якщо торкнеться його.

І цей міф — про «нечистоту» жінок у період менструації — досі підтримується певними культурами. Неймовірно! Наприклад, в Уганді жінка з місячними вважається брудною й зараженою. І так в багатьох країнах світу: менструацію продовжують оповивати неправдиві чутки та міфи.

Навіть на заході все ще існує певне напруження, коли йдеться про обговорення менструації, особливо з хлопчиками та чоловіками. Американське дослідження, проведене в 1983 році, показало, що майже всі дівчата в Сполучених Штатах вважали, що не повинні говорити про менструацію з хлопчиками. І більше третини були переконані, що цю тему не слід обговорювати з батьком. І навіть понад три десятки років потому жінки все ще ніяковіють при згадуванні про менструацію.

Тож як Libresse може допомогти позбутися цього табу й надихнути жінок говорити про це без остраху? Молоді дівчата — єдина група жінок, які не бояться нового й готові змінювати світ навколо себе. Історично дівчата-підлітки проявили себе як «мовні новатори», вигадуючи нові слова для того, щоб описувати повсякденні звичні речі.

То чому б мовним новаторам не стати новаторами в ширшому сенсі? Чи вдасться Libresse заохотити дівчат до відкритішого й відвертішого спілкування про місячні, створивши для цього зручний інструмент? Як щодо того, щоб молоді жінки могли поділитися своїм досвідом, використовуючи мову, яка найшвидше розвивається у світі? Універсальну мову смайликів.

Для покоління Z — молодих людей, які народилися в середині 90-х років і пізніше та зростали в епоху цифрових технологій, коли думка чи ідея повинні бути лаконічними, — короткі повідомлення, Snapchat, смайлики тощо стали невід'ємною частиною життя.

Написання довгих текстів потребує певних зусиль, у той час як висловити думку можна лише за допомогою кількох влучних малюнків. Тому дедалі частіше люди вдаються до символів, які передають емоції, — серце, підморгування, усмішка. Смайлики стали настільки поширеними серед молоді, що Оксфордський університет у 2015 році назвав смайл «Обличчя зі сльозами радості» «Словом року».

Чи ти знала?

300
млн — кількість жінок з місячними на цей момент
2
млрд — кількість користувачів смартфонів у всьому світі
6
кількість запропонованих нових смайликів на тему місячних

Однак коли Libresse перевірила офіційний набір смайликів юнікоду, виявилося, що жінки там майже не представлені, не говорячи вже про місячні. Знайшлося лише кілька стереотипних зображень, таких як наречена у фаті й танцівниця фламенко в червоній сукні. Виявилося, вони недостатньо різноманітні.

І до сьогодні немає смайлика з «місячними», тому жінкам доводиться користуватися тими, що є, обираючи з-поміж них найбільш доречні. Найчастіше це [angry face emoji] чи навіть [erupting volcano emoji]. Компанія Libresse настільки серйозно налаштована на зміни, що створила петицію на Change.org, метою якої є створення шести нових «Смайлів про місячні» і внесення їх до наступної версії набору смайликів юнікоду. Ці шість смайликів було створено для того, щоб дівчата й жінки могли вільно обмінюватися ними в розмові про менструацію. За допомогою смайлів про місячні можна говорити про будь-який аспект менструального циклу: від прокладок до плям на одязі й спазмів. Завдяки цим дотепним символам дівчата зможуть висловлювати свої думки звичним для них способом.

На сьогодні нараховується майже два мільярди користувачів смартфонів по всьому світові, а отже, ідея створення смайлів про місячні не позбавлена здорового глузду. «Менструація — природний процес, але ми все ще живемо в суспільстві, де прийнято ховати прокладки в рукавах, зображення плям крові вилучаються із соціальних мереж, а спортсменки не хочуть говорити про вплив менструацій на їхню результативність», — говорить Нікола Коронадо (Nicola Coronado), директор з маркетингу гігієнічних продуктів Essity. — «Коротше кажучи, менструація досі залишається забороненою темою (у Великій Британії). Ми хочемо змінити ситуацію, створюючи умови для обговорення цього потенційно незручного питання».

На сьогодні петиція Libresse на сайті Change.org набрала близько 37 000 підписів. Сподіваємося, що продовжуючи докладати зусилля для досягнення нашої мети, ми незабаром зможемо сприймати жіночі емодзі як звичну й буденну річ. Якщо ми, говорячи про місячні, підбиратимемо слова з позитивним емоційним забарвленням, а не лише згадуватимемо про їхні недоліки, то вони дуже скоро перетворяться на звичну тему розмови. Тому що те, що відбувається з половиною людства щомісяця, не повинно викликати незручність.

Щоб підписати петицію про створення смайлів про місячні від Libresse, перейди за посиланням: www.change.org/p/femojis-uk

Дізнайся більше

Поділитися Опублікувати