Розмова з донькою про місячні – час змінити підхід?

Якщо ваша дочка наближається до віку статевого дозрівання, швидше за все, тема перших місячних викликає в неї певні хвилювання.

Від того, чи вдасться вам віднайти спосіб поговорити з нею про це відкрито й довірливо, залежить її загальне ставлення до менструації. Але як можна уникнути ніяковості, яку викликає в дівчат питання перших місячних?

Перші місячні вашої доньки не повинні бути джерелом хвилювань, однак зазвичай цього важко уникнути. Якщо перше враження про менструацію формується з пліток і жартів однолітків, у дівчинки може розвинутися відчуття страху, тривоги та самотності в контексті того, що на неї чекає в майбутньому. Коли в сім'ї не говорять про місячні, поширюються вигадки, сором та збентеження, унаслідок чого цей природний процес викликатиме у вашої дитини лише стрес. Тому зрозуміло, що потрібно ретельно продумати першу розмову про місячні з донькою.

Менструація — природний процес, але ми все ще живемо в суспільстві, де прийнято ховати прокладки в рукавах, зображення плям крові вилучаються із соціальних мереж, а спортсменки не хочуть говорити про вплив менструацій на їхню результативність.

Дослідження Libresse виявило, що майже половині жінок і дівчат Великої Британії важко говорити про місячні з друзями та рідними, включаючи матерів та сестер. Місячні вважаються забороненою темою, чимось таким, чого слід соромитися. Це продовжується й у дорослому віці. А отже, хоча щомиті місячні тривають приблизно у чверті жінок репродуктивного віку, а в середньому в жінки менструація займає близько восьмої частини її життя, критичні дні продовжують вважатися незручною темою.

«Менструація — природний процес, але ми все ще живемо в суспільстві, де прийнято ховати прокладки в рукавах, зображення плям крові вилучаються із соціальних мереж, а спортсменки не хочуть говорити про вплив менструацій на їхню результативність», — говорить Нікола Коронадо (Nicola Coronado), директор з маркетингу гігієнічних продуктів Essity.

Серйозна розмова

Починати говорити з дочкою про місячні слід у віці семи років. Хоча середній вік початку менструації становить 12 років, це може статися й раніше, наприклад, у вісім років, а в деяких дівчат статеве дозрівання настає в ще молодшому віці. Результати дослідження, опубліковані в 2010 році в Американському журналі педіатрії, доводять, що вік початку статевого дозрівання у дівчат зменшується, й інколи груди починають розвиватися навіть у шестирічних дітей. У дівчат, які проживають без біологічного батька, період статевого дозрівання починається в більш ранньому віці. Про це свідчать результати дослідження, проведеного вченими Каліфорнійського університеті в Школі громадського здоров'я Берклі. А деякі дослідження вказують на те, що місячні можуть з'являтися раніше в дівчат, які проживають з вітчимом.

Не викликає сумніву той факт, що в школі розмови й чутки про менструацію почнуть поширюватися задовго до того моменту, коли вашій доньці знадобиться її перша жіноча прокладка. Тому дуже важливо почати говорити про місячні якнайраніше, щоб як слід її підготувати.

Ми звернулися до молодих жінок і попросили їх поділитися своїми думками з цього приводу. Ось що вони відповіли. «Говорити з нами про місячні потрібно так само, як, наприклад, про засоби догляду за шкірою, пояснюючи, що відбувається на фізичному рівні й що слід при цьому робити», — говорить Тоні, яка дізналася все про менструацію від своєї двоюрідної сестри. «Я б хотіла дізнатися про факти, але без самої розмови, — говорить Карлі, єдина дитина в сім'ї. — Я б почувалася дуже ніяково. Тому мені здається, що найкращим способом розповісти мені все про місячні був би лист чи повідомлення». «Мама не говорила про це зі мною, поки не з'явилися мої перші місячні, через які я забруднила одяг. Це просто безглуздо. Якби не мої друзі, я б дуже розгубилася. Тому так, це ніяково, але така розмова нам потрібна. Так само, як і знання з математики», — додає Сем.

Батьки та їхні доньки

Розкриття теми

Звичайно, розмова про місячні може викликати ніяковість і збентеження в батьків. Від цих почуттів можна позбавитися, особливо якщо робити це поступово. Ви, наприклад, можете всю тему розділити на підтеми й перетворити одну велику розмову, яка викликає у вас занепокоєння, у серію невеличких діалогів.

Почніть з того, що коротко повідомте про тему розмови, щоб донька розуміла, що йтиметься про місячні. Розпочати розмову можна, скориставшися вдалим моментом, який дозволяє природним шляхом розвинути цю тему. Реклама гігієнічних засобів захисту, сюжети про жінок і дотичні теми по телебаченню, зірки спорту та знаменитості, які обговорюють питання менструації, кампанії в соціальних мережах — усе це дає вам можливість «відкрити тему».

Спочатку поцікавтесь у своєї дочки, що вона знає про місячні. Таким чином вам не доведеться розповідати те, що їй уже добре відомо. Спробуйте згадати в розмові про власний досвід як у підлітковому віці, так і в дорослому. Так вона більш особисто сприйматиме те, що ви їй розповідатимете. Така історія має бути позитивною, або ж з неї принаймні має випливати позитивний висновок, щоб дівчинка не почала панікувати через те, що подібне може трапитися й з нею. Або ж поговоріть про те, що сталося з подругою в школі, або про знаменитість, яка згадувала про свої місячні в інтерв'ю.

Коли в неї з'являться запитання, будьте готові давати на них чесні й відверті відповіді. Наприклад: «Скільки крові я втрачу?», «Що якщо кров протече через одяг?» чи «Оточуючі знатимуть, коли в мене місячні?». І щоб уникнути плутанини, завжди використовуйте чіткі й зрозумілі терміни, такі як «місячні», «піхва» і «жіночі прокладки» (а не евфемізми «час місяця», «там» і «захист»).

Вони сприймають це як гігієнічну кризу, а не як те, чим менструація є насправді. І це є чудовою нагодою поговорити про наше тіло, сексуальність, здоров'я, зрілість і відчуття власного тіла.

Ваша дочка почуватиметься впевненіше, якщо ви відверто обговорите з нею процес виникнення місячних і розкажете, як із ними впоратися. Розмова про менструацію, звикання до жіночих прокладок і тампонів, а також розуміння процесів та симптомів, які супроводжують різні етапи менструації, допоможе позбавитися від цілої низки міфів.

Найголовніше, уникайте негативної риторики про настання місячних, щоб не викликати в неї страх або відразу. Більше не потрібно розмов про «прокляття» чи «щомісячних гостей», адже це звучить просто зловісно. Підбирайте слова з позитивним емоційним забарвленням, адже йдеться про природний процес становлення жінки, знайомий кожній із нас.

«Вони сприймають це як гігієнічну кризу, — говорить Кріс Бобель (Chris Bobel), автор книги “Нова кров: фемінізм третьої хвилі та політика менструації”, — а не як те, чим менструація є насправді. І це є чудовою нагодою поговорити про наше тіло, сексуальність, здоров'я, зрілість і відчуття власного тіла».

Розвінчування міфів

У процесі обговорення місячних важливо розвіяти поширені міфи, які можуть змусити вашу доньку відчувати сором і ніяковість через менструацію. Вона може розуміти, що це нісенітниця, але вигадані історії про те, що менструальна кров «нечиста» або що молоко згортається, коли в кімнаті перебуває жінка з місячними, здатні викликати занепокоєння в кожного з нас.

Друзі в школі могли сказали їй, що тампон може «загубитися» в тілі, що використання тампонів може призвести до смерті або що під час менструації не можна мити голову чи плавати в басейні. Причиною цього є відсутність достатніх знань і викривлення правди. І навіть якщо ваша донька здогадуватиметься про те, що не все з почутого відповідає дійсності, все ж у неї може виникнути занепокоєння з цього приводу. На жаль, у деяких культурах такі міфи досі поширюються й підтримуються. Насправді, 20% дівчат у селах Індії вважають, що не повинні говорити з рідними чоловічої статі під час менструації.

Інші підходи

Батьки-одинаки теж можуть говорити зі своїми доньками про місячні. Але якщо ви бачите, що це викликає в неї ніяковість, зверніться по допомогу до тітки, двоюрідної сестри чи іншого члена родини, щоб підготувати її заздалегідь. І спробуйте забезпечити їй максимальний комфорт у передменструальний період: подбайте про купівлю гігієнічних засобів і переконайтеся в тому, що вона знає, де їх знайти в разі потреби.

Іноді розмова про місячні не складається через зашарілість і сором'язливість вашої дочки, викликані надто особистою темою. Але в неї все ж виникатимуть запитання й переживання з цього приводу, тому дайте їй знати — через повідомлення чи лист — що в разі потреби ви завжди готові їй допомогти.

Лист — чудовий спосіб сказати все, що ви хочете, не побоюючись, що вона перерве розмову. І не забувайте, що підліткам часто комфортніше виражати свої почуття через текстові повідомлення або месенджери, такі як WhatsApp, тому якщо для вашої доньки це теж найзручніший спосіб, ви можете сміливо вдатися й до нього.

Ще одним чудовим способом поговорити про менструацію є смайли про місячні — смайлики, присвячені жіночим питанням. Більшість людей віком від 16 до 25 років визнає, що їм легше виражати свої думки й переживання через смайлики, а отже, це швидкий і простий спосіб обговорити незручні для них питання та почуття.

Дізнайся більше