Розвішані жіночі трусики в колірній палітрі pH

Коли-небудь відчувала неприємний або навіть рибний запах з піхви? Це не означає, що потрібно мити піхву (цього робити не потрібно!); є ймовірність, що насправді це пов'язано з рівнем рН вагінального середовища.

Що таке кислотність (pH) вагінального середовища?

Значення рН може нагадувати тобі те, що ти вивчала на уроках хімії в школі, – але це стосується і піхви теж!

Якщо ти не можеш згадати уроки хімії або ще не вчила цю тему; рівень рН є числом за шкалою, яка використовується для позначення рівня лужності або кислотності будь-якого середовища. Число може варіюватися від 1 до 14 і чим менше число, тим кислішою є речовина. Таким чином, просто кажучи, твій вагінальний рН вказує на рівень кислотності вагінального середовища. Навіть якщо це може здатися дивним, вагінальний рН є важливим фактором у визначенні здоров'я піхви.

Вагінальний рН має важливе значення, оскільки при здоровому балансі рН вагінального середовища твоя піхва може боротися з бактеріями, захиститися від інфекцій та запобігти сухості. Проте, піхва намагається природним чином підтримувати свій рН, так що якщо у тебе є підстави вважати, що, можливо, баланс порушився, просто дай їй можливість робити свою справу.

Тим часом, читай далі та дізнавайся, які ознаки і причини дисбалансу кислотності (pH) вагінального середовища, а також, що можна зробити, щоб підтримувати здорову кислотність вагінального середовища.

Що таке нормальна кислотність (pH) вагінального середовища?

Оптимальне значення рН вагінального середовища становить від 3,5 до 4,5[1], а це означає, що в ідеалі твій баланс рН вагінального середовища повинен бути злегка кислим. Однак пам'ятай, що наші тіла різні! Таким чином, немає одного "нормального" значення рН для всіх піхв, а значення рН в діапазоні від 3,5 до 4,5 вважається здоровим.

Ознаки дисбалансу pH

Визначення збалансованості рН вагінального середовища може звучати як термін для високотехнологічних лабораторій та божевільних вчених, але твоє тіло насправді дає тобі можливість дізнатись про нього легко помітними фізичними ознаками. І якщо ти помітила будь-які з них, будь впевнена, що дисбаланс рН вагінального середовища можна легко виправити правильним доглядом.

Основні ознаки дисбалансу pH вагінального середовища:

  • «рибний» запах 
  • густі, білі виділення (за текстурою та на вигляд можуть нагадувати сир)
  • Дискомфорт та свербіж у піхві
  • Відчуття легкого печіння при сечовипусканні
  • Загальне запалення в піхві і навколо вульви

Якщо у тебе є постійним будь-який з цих симптомів, швидше за все, у тебе дисбаланс рН вагінального середовища і, можливо, вагінальна інфекція, така як бактеріальний вагіноз, або дріжджова інфекція – молочниця. Наукове пояснення цьому просте – в твоїй піхві присутні хороші та погані бактерії, але якщо рівень pH у піхві не збалансований, то погані бактерії будуть рости швидше й іноді можуть викликати вагінальні інфекції. Хоча вагінальні інфекції можуть налякати, насправді вони дуже поширені і легко виліковуються правильним лікуванням. Все, що тобі потрібно зробити, це проконсультуватися з лікарем, щоб лікар підібрав для тебе найкраще рішення.

Що може викликати дисбаланс pH вагінального середовища?

Деякі види повсякденної діяльності, ліки і тілесні процеси можуть викликати дисбаланс рН вагінального середовища. Читай далі, щоб дізнатися більше про те, що може викликати дисбаланс рН, щоб бути більш обізнаною, чому це могло статися.

Засоби гігієни

Солодкі та з приємним запахом, деякі ароматизовані інтимні гелі, духи, скраби, жіночі засоби гігієни і спринцювання (миття або очищення піхви водою або рідкими сумішами [2]) можуть подразнювати піхву та порушувати її природний рівень рН, оскільки ці засоби іноді можуть бути або занадто лужними, або містити сильні хімічні речовини. У будь-якому випадку, піхву зсередини мити не слід!

Незахищений секс

Більшість з нас не вчили цього на уроках в школі, але сперма, насправді, – дуже лужна речовина. Тому, коли вона потрапляє в піхву то може порушувати вагінальний рН.

Антибіотики

Антибіотики відмінно допомагають позбутися від небажаних поганих бактерій, але, на жаль, іноді можуть вбити і хороші бактерії. Коли хороші бактерії в піхві загинули, твій вагінальний рН змінюється, що означає схильність до розвитку дріжджових інфекцій [3]

Одяг

Цікаво, що нейлон, мокрий або навіть просякнутий потом одяг після тренування в тренажерному залі забезпечує тепле середовище, де бактерії та дріжджі можуть рости і викликати дисбаланс рН вагінального середовища. Тому, навіть якщо прання – це твій головний біль, варто все ж це робити, навіть просто заради того, щоб уникнути потенційної дріжджової інфекції!

Місячні

Менструальна кров також більш лужна, ніж твій природний вагінальний рН, так що іноді, якщо засоби гігієни не змінювати досить часто, це може привести до зростання значення рН вагінального середовища. Місячні можуть бути досить напруженим періодом і без дисбалансу рН, чи не так? Продовжуй читати, щоб дізнатися деякі корисні поради, як тримати баланс вагінального середовища під контролем!

Як підтримувати здоровий pH вагінального середовища?

Навіть якщо у тебе зараз немає дисбалансу pH, завжди корисно знати, як допомогти тілу підтримувати здоровий баланс pH вагінального середовища.

Уникай парфумованих засобів гігієни

При митті вульви, спробуй та використовуй мило або миючі засоби, спеціально призначені для інтимної області, щоб уникнути сильних хімічних речовин, які можуть розбалансувати вагінальний рН. Адже твоя інтимна шкіра заслуговує на особливий, ніжний і заспокійливий догляд, який ти можеш їй надати!

Уникай спринцювання

Пам'ятай, що твоя піхва дивно самоочищається! Це відбувається за допомогою виділень та рідини шийки матки і дозволяє зберігати оптимальне середовище в піхві. Таким чином, насправді немає необхідності в таких методах її очищення, як спринцювання; замість цього ти можеш дозволити своїй піхві працювати і магічним чином самостійно очищати піхву!

Користуйся засобами захисту під час сексу

Якщо у тебе є сексуальні партнери-чоловіки, використання презерватива під час статевого акту не тільки забезпечує захист від ІПСШ і вагітності, а й запобігає потраплянню сперми (яка є лужною!) в піхву, що може потенційно змінити її рН. Безумовно, цю тему варто обговорити з партнером, відкрито поговорити і вирішити, що буде краще для вас обох.

Регулярно змінюй тампони або прокладки

Про це не завжди легко пам'ятати (особливо в напружені, хаотичні дні), але якщо тобі вдасться змінювати засоби гігієни регулярно, ти зможеш не тільки відчувати себе свіжою протягом дня, але і запобігти впливу менструальної крові на рівень рН вагінального середовища.


Тепер все! Тепер у тебе є вся основна інформація, яку ти повинна знати про рівень рН вагінального середовища, що це означає і як підтримувати здоровий баланс рН за допомогою правильного догляду за інтимною зоною. Хоча, в принципі, наші піхви дійсно просто дивно здатні подбати про себе самостійно.

Тепер, коли ти дізналася про рН вагінального середовища, чому б не прочитати більше, щоб більше дізнатися про видалення волосся в інтимній зоні і все, що тобі потрібно знати про догляд за інтимною зоною.

Заява про характер опублікованої медичної інформації

Інформація медичного характеру, яка міститься в цій статті, розміщена лише для загального ознайомлення, її не можна використовувати чи опиратися на неї з метою діагностики чи у лікувальних цілях. Проконсультуйтесь зі своїм лікарем щодо конкретного захворювання.[Джерела]  

[1]  https://www.healthline.com/health/womens-health/vaginal-ph-balance 

[2]  https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/douching 

[3]  https://www.medicalnewstoday.com/articles/326106#symptoms

Продовжити читати