Ілюстрація жінки, що обіймає пляшку теплої води

Ми часто запитуємо себе - "чому під час місячних мені боляче?" У цій статті ми поговоримо про причини і симптоми, і ти дізнаєшся все про менструальний біль.

Менструальні болі - дратівливий аспект менструального циклу. Хоча деякі жінки дійсно страждають від спазмів, у інших може не бути жодних симптомів взагалі! А й у тебе може бути навіть по-різному від циклу до циклу. Хороша новина в тому, що є багато способів допомогти собі впоратися з менструальними болями. Давай спочатку зрозуміємо та дізнаємося більше про те, що викликає менструальний біль, і на які симптоми слід звертати увагу.

Отже, що ж викликає менструальні спазми і хворобливі місячні?

Більшість жінок - згідно з даними досліджень, до 80% - відчувають біль або дискомфорт до і під час місячних, так що ти не єдина обіймаєшся з диваном або пляшкою гарячої води в такі дні! Що ж відбувається під час місячних і викликає біль? З одного боку, матка скорочується для того, щоб вивільнити верхній шар слизової оболонки. З іншого боку, хімічні речовини, так звані простагландинами, змушують м'язи матки скорочуватися ще більше під час місячних. Простагландини можуть таким самим чином вплинути і на кишечник, і та травну систему, що може призвести або до запору, або до частого стільця під час місячних.

Існують й інші причини менструальних спазмів. Наприклад, на твої місячні іноді може вплинути стрес, посилюючи симптоми ПМС, в т.ч. менструальний біль. І хоча це менш поширене явище, проте менструальний біль також може бути викликаний і основним захворюванням, таким як ендометріоз, або деякими видами контрацепції, такими як внутрішньоматкові пристрої (ВМС).

Хороша новина в тому, що, якщо у тебе немає зазначених ви ще проблем, менструальний біль, як правило, стає не таким сильним з віком, а також після пологів (якщо ти вирішиш мати дітей).[2]

Як відчувається менструальний біль?

Менструальний біль може приходити у вигляді інтенсивних спазмів, які відчуваються так, ніби тебе штовхають гострим предметом зсередини, або може бути тупий, але постійно пульсуючий біль внизу живота. Цей біль викликають м'язові спазми, які відбуваються, коли м'язи матки скорочуються, щоб відторгнути шар слизової оболонки матки у вигляді менструальної крові. Ти можеш відчувати біль в області живота, а можеш відчувати, що біль поширюється й на інші області тіла теж, наприклад, ти можеш відчувати біль в нижній частині спини.

У мене бувають незначні спазми час від часу протягом декількох днів, а потім приходить хвиля болю. Вона охоплює моє тіло від нижніх ребер до колін.
[3]

Норма в цьому стані у кожного своя. Тобто те, що нормально для тебе, може бути ненормально для іншої жінки. Слід пам'ятати, що у кожного період менструального болю протікає по-різному.

Біль у нижній частині спини буває таким сильним, що здається, ніби хтось видирається з мене з боку тазу і ріже кинджалом.
[4]

Скільки тривають менструальні болі?

Іноді очікування поки менструальний біль припиниться може дійсно випробовувати твоє терпіння! Адже все, чого ти хочеш, це жити нормальним, звичним життям, але, здається, що пульсуючий біль в животі - це єдине, про що ти здатна в цей час думати.

Означених термінів щодо тривалості менструального болю немає, зазвичай він починається в перший день місячних і, як правило, через пару днів стає слабкішим. Однак, універсального правила тривалості періоду болю немає, також часто буває, що біль починається ще за кілька днів до початку місячних, але може тривати лише годину або протягом усього періоду - на жаль, це поза межами нашого контролю!

Ти можеш помітити, що біль найбільш інтенсивний, коли кровотеча рясна, тому може бути корисно це для себе відзначити, щоб допомогти собі вести спостереження за своїми менструальними спазмами. Крім того, коли ти починаєш відчувати біль в підлітковому віці, часто, це найсильніший біль, пам'ятай, що з віком біль повинен почати слабшати, і ти будеш відчувати себе менш дискомфортно.

Які симптоми менструального болю?

Хоча ти можеш думати, що менструальний біль пов'язаний з областю внизу живота, насправді біль під час місячних може з'являтися й в інших частинах тіла, в т.ч. в області:

  • тазу 
  • спини 
  • стегон 
  • шлунку
Illustration of where period pain can occur

Сила менструальних спазмів у кожної жінки різна – від легкого і до сильного болю. Також у тебе можуть бути такі симптоми:

  • блювота 
  • нудота 
  • головний біль 
  • рідкий стілець 
  • втома
  • метеоризм

Що мені робити, якщо у мене постійний або сильний біль під час менструації?

Якщо ти намагалася полегшити симптоми знеболюючими або вдаючись до інших заходів самодопомоги, а менструальний біль, як і раніше заважає твоєму нормальномук життю, можливо, прийшов час відвідати лікаря - особливо, якщо у тебе сильний або постійний біль під час місячних або звичайний характер твоїх місячних раптом змінився.

Хоча спазми є природною частиною твоїх менструацій, є багато способів, якими можна полегшити біль. Читай наше повне керівництво про способи полегшити біль під час місячних, а також наші статті, що пояснюють, чи можливо зупинити або відкласти менструацію та які фізичні вправи можна робити під час менструального циклу, які можуть полегшити і менструальні спазми теж!

Заява про характер опублікованої медичної інформації

Інформація медичного характеру, яка міститься в цій статті, розміщена лише для загального ознайомлення, її не можна використовувати чи опиратися на неї з метою діагностики чи у лікувальних цілях. Проконсультуйся зі своїм лікарем щодо конкретного захворювання.[Джерела ]  

[1]  http://online.liebertpub.com/doi/pdf/10.1089/jwh.2015.5529 

[2]  https://www.nhs.uk/conditions/period-pain/ 

[3][4] Відповіді на опитування «Історії # всередині» 2020

Продовжити читати