Чотири етапи циклу

Після появи місячних розуміння природи цього процесу і його причин допоможе тобі почуватися краще в ці дні.

Тому розгляньмо деякі факти. Твої місячні (менструація) настають раз на місяць. Зазвичай перші місячні з'являються у віці від 11 до 14 років, однак у деяких дівчат це може статися значно раніше — у 8 чи 9 років, а в інших — аж у 15 чи навіть 16 років. Початок місячних свідчить про те, що твоє тіло стає дорослим і достатньо зрілим для того, щоб завагітніти. Але не хвилюйся: це зовсім не означає, що ти хочеш чи повинна вагітніти. Це лише говорить про те, що ти тепер маєш таку здатність.

Менструація є частиною щомісячного менструального циклу, який триває приблизно 21–35 днів і в середньому — 28 днів. Спочатку — після появи перших місячних — тривалість циклу різнитиметься, адже його стабілізація потребує часу. Вони насправді можуть бути зовсім нерегулярними й навіть відрізнятися своєю тривалістю.

Маточний цикл

То що ж таке менструальний цикл? Що ж, спершу у твоїй матці розвивається слизова оболонка — внутрішній шар, який вистилає стінки матки, — для підготовки її до появи заплідненої яйцеклітини. Потім, у процесі овуляції, з одного яєчника виходить зріла яйцеклітина, яка фаллопієвою трубою прямує до матки протягом кількох днів. Якщо на своєму шляху яйцеклітина зустрічає сперматозоїд і відбувається запліднення, виникає вагітність. Якщо запліднення немає, яйцеклітина просто покидає тіло разом зі слизовою оболонкою й невеликою кількістю крові, які і є тими самими менструальними виділеннями. Вони з'являються приблизно на 14 день після овуляції й тривають близько 3–5 днів. Найбільш інтенсивні виділення припадають зазвичай на перші два дні.

А потім цикл починається спочатку. І це повторюється близько 400–450 разів (ми не жартуємо!), доки не почнеться менопауза у віці приблизно 50 років, коли місячні зникають назавжди.

За кілька днів чи навіть тижнів до початку місячних ти можеш помітити, що з твоїм настроєм і тілом відбуваються певні зміни. Це ПМС, або передменструальний синдром (це його офіційна назва). У цей період ти можеш помітити деяку набряклість, нудоту й незначне збільшення грудей, а інколи навіть виникає діарея. Емоційний стан теж зазнає змін: без причини з'являються смуток, дратівливість і плаксивість. Це все — абсолютно нормально. Неприємно, однак нормально.

Окрім того, безпосередньо перед початком місячних і в перші кілька днів менструації ти можеш відчувати незначні спазми всередині нижньої частини живота. Це явище називається менструальним болем і спричинене скороченням матки, яка таким чином намагається виштовхнути свою оболонку через піхву. І це теж абсолютно нормально. Однак якщо біль стає нестерпним чи триває занадто довго, слід звернутися до лікаря.

Отож, тепер ти знаєш: місячні бувають досить неприємними. Але тобі слід дбати про себе (іноді достатньо дозволити собі порцію морозива) і пам'ятати, що цей біль та перепади настрою скоро минуть.

Продовжити читати

Дізнайся більше