жінка з ендометріозом, лежить на підлозі у ванній, тримаючись за живіт

Ви, напевно, чули про ендометріоз, але що це таке?

Ендометрій – це інше слово для позначення слизової оболонки матки, яка щомісяця відпадає під час менструального циклу. Ендометріоз – це стан, при якому тканина, подібна до тієї, яка розростається всередині матки, починає рости в інших місцях тіла. Тіло буде намагатися позбутися від такої тканини, але, оскільки їй нікуди подітися, це може викликати сильний біль.

Жінки описують це як «демон, що виривається з мого таза» або «слон на шпильках, що тупцює на моїй матці».

Таку тканину, що розрослася, виявляють в яєчниках, фаллопієвих трубах, всередині оболонки черевної порожнини і навіть в кишечнику або сечовому міхурі [1].

Однак ендометріоз може мати не тільки фізичні наслідки. «Для мене ендометріоз має свої психічні та емоційні наслідки», – розповіла нам одна жінка. Наразі це особливо складно, враховуючи поточну ситуацію в світі, яка зробила доступ до лікування складнішим, ніж зазвичай.

Що викликає ендометріоз?

Генетика та певні токсини в навколишньому середовищі [2] є можливими причинами ендометріозу. Є також проблеми, які збільшують ризик, наприклад інфекції органів малого тазу в анамнезі або ретроградна менструація. Це стан, при якому Ваша менструальна кров починає йти «в зворотному напрямку» – замість того, щоб виходити з піхви, вона тече назад через фаллопієві труби в порожнину таза. Ця кров містить клітини ендометрію, які потім прилипають до стінок тазу й до інших органів, де вони продовжують згущуватися і кровоточити під час кожного менструального циклу.

Ознаки та симптоми ендометріозу

Ознаки та симптоми ендометріозу різноманітні – деякі жінки можуть мати серйозні симптоми, в той час як у інших може бути дуже мало помітних симптомів або їх може не бути взагалі! [3] Симптоми варіюються від хронічної втоми і рецидивуючої молочниці до безпліддя. Ви можете дізнатися більше з нашої статті «Як ендометріоз може вплинути на фертильність».

Місячні та ендометріоз

При місячних, організм сприяє відшаруванню всієї тканини ендометрію. Якщо у вас ендометріоз, тканині за межами матки нікуди діватися (на відміну від менструальної тканини, яка виходить через піхву). Це призводить до нерегулярних й надважких місячних, а також до запалень та сильного болю в животі та тазу. У деяких випадках це призводить до утворення злук або кіст.

Біль при ендометріозі

Ще один симптом ендометріозу – біль. Це може бути біль в нижній частині живота або спини, що посилюється під час місячних, під час або після сексу, нестерпний менструальний біль, який заважає Вам займатися повсякденними справами, при сечовипусканні або дефекації під час місячних. Можлива нудота або запор, діарея або кров у сечі під час місячних. Вас це може налякати, але таким чином Ваше тіло дає вам зрозуміти, що відбувається щось, що вимагає Вашої уваги.
Це зводило мене з розуму. Я запитувала себе, як можна настільки погано почуватись весь час, коли всі ці симптоми виявлялися одночасно

Як лікується ендометріоз?

Незважаючи на те, що ендометріоз є хронічним захворюванням (тобто він зберігається протягом тривалого часу), є способи впоратися з ним. Безрецептурні протизапальні засоби, такі як ібупрофен, часто використовуються для полегшення болю. Комбіновані контрацептивні препарати також можуть допомогти, зупиняючи вивільнення яйцеклітин, сприяючи більш легким та менш болючим місячним [1].

Що стосується хірургічного втручання, лапароскопія може поліпшити симптоми та підвищити фертильність [1], в той час як деякі жінки можуть з часом вирішити зробити гістеректомію, що означає видалення матки [1].

Діагноз ендометріоз

Ендометріоз може супроводжуватися безліччю різних симптомів, і на встановлення діагнозу йдуть роки – в середньому 7,5 (!). [4] Деякі жінки з ендометріозом мають багато різних симптомів, з якими важко впоратися, і які заважають жити своїм життям. Ось чому для деяких діагноз дійсно може стати джерелом полегшення. Як сказала одна жінка: «Нарешті у мене з'явилася назва для мого болю. Назва для виснажливих судом, які трапляються щомісяця».

Єдиний спосіб діагностувати ендометріоз остаточно – провести діагностичне лапароскопічне дослідження тазової порожнини. Але до цього можливо Вам буде потрібно пройти зовнішній та внутрішній огляд у лікаря, УЗД і аналізи крові – або й все у комплексі.

Звернення та отримання підтримки

Незважаючи на те, що жінки всюди страждають від ендометріозу, багато хто не отримує необхідної підтримки. Це пов'язано з тим, що стан часто не діагностується або, коли його діагностують, його помилково сприймають як «дійсно сильний менструальний біль». В результаті жінки часто відчувають, що їх ігнорують, а їх біль не сприймають всерйоз. Це може привести до відчуття ізоляції та самотності.

Проте Ви не самотні, у всьому світі від цього захворювання страждають 176 мільйонів жінок (кожна 10-та жінка) [4].

Зверніться до друзів та сім'ї, навіть якщо Вам здається, що цю тему обговорювати ніяково. Розмова допоможе Вам, може з'ясуватися, що Ваші близькі люди не з чуток знайомі з ендометріозом. Вони не тільки дізнаються, що Ви переживаєте, але й можуть допомогти Вам отримати необхідну допомогу від лікаря.

Якщо Ви впізнаєте симптоми та підозрюєте ендометріоз, запишіться на прийом до лікаря або гінеколога, щоб дізнатися більше. Лікарі розглянуть способи полегшення Вашого болю і допоможуть Вам впоратися з симптомами.

Зрозуміло, що сучасні урядові рекомендації означають, що час очікування прийомів та операцій може бути довшим, ніж звичайно. Якщо вам складно зараз відвідати лікаря, подумайте про консультацію по телефону або відео-консультацію.

Ви також можете дізнатися більше про ендометріоз на веб-сайті NHS або знайти служби підтримки та спільноти тих, хто страждає ендометріозом у Великій Британії.

Чи є у вас особистий досвід лікування ендометріозу? Ми вважаємо, що наші історії повинні бути почуті – поділіться своєю історією тут.

[Джерела]

Продовжити читати