Стривожена жінка

Слова «цикл» і «місячні» допомагають нам сприймати менструацію як регулярне явище.

Однак час від часу майже в усіх жінок звичний цикл може порушуватися. Чи варто хвилюватися в такому разі? Ми відповідаємо на найпоширеніші запитання.

Які місячні можна назвати нерегулярними?

Нерегулярність кровотеч визначається по-різному. Наприклад, це коли кровотеча з'являється дещо раніше чи пізніше, ніж ти очікуєш. Або ж коли виділення надто рясні чи навпаки зовсім незначні в порівнянні з тими, до яких ти звикла. Чи коли місячні зовсім не настають (аменорея) або ж з'являються двічі на місяць (метрорагія).

Нерегулярні місячні — це нормально?

Якщо місячні в тебе тільки почалися, не хвилюйся щодо їхньої регулярності. Місячний цикл буде стабілізуватися протягом перших кількох років. У тебе ще не налаштований належним чином процес овуляції. Щойно він налаштується, місячні стануть більш передбачуваними. У більшості жінок протягом життя нерегулярність місячних трапляється щонайменше один-два рази.

Чи може стрес стати причиною нерегулярних місячних?

Безумовно! Насправді, стрес негативно впливає на місячні. Викликати його може будь-що: нова школа чи місце роботи, проблеми в особистому житті чи сварка з рідними, або ж просто хвилювання через довгоочікувану відпустку, весілля чи переїзд у нове житло. У стані стресу відбувається секреція гормону під назвою кортизол. Коли його рівень у крові занадто високий, змінюється й вироблення твоїм тілом інших двох важливих гормонів — естрогену й прогестерону. А це, у свою чергу, безпосередньо впливає на твій менструальний цикл. Однак стрес — не єдиний фактор. Нерегулярні місячні можуть бути викликані й іншими причинами: збільшення ваги, погане харчування, занадто інтенсивне фізичне навантаження, гормональний дисбаланс, контрацептиви, вагітність та менопауза.

Чи бувають місячні частіше, ніж раз на місяць?

Якщо кровотечі з'являються частіше, ніж раз на місяць, швидше за все, ідеться про гормональний дисбаланс. Окрім того, часті або нерегулярні місячні можуть бути викликані певними захворюваннями або інфекціями, а надмірна втрата крові призводить до анемії й дефіциту заліза. Звернися до лікаря, щоб визначити, чи потребує твоя ситуація спеціального лікування.

Чи може народження дитини спровокувати нерегулярні місячні?

Коли народжується дитина, у тілі відбувається зміна гормонального рівня. І зазвичай, коли порушено гормональний баланс, місячні не з'являються. До того ж, місячні можуть не відновлюватися й через годування грудьми, аж доки жінка не припинить його. Однак це не означає, що не відбувається овуляція. У цей період ти все одно можеш завагітніти, тому завжди використовуй презервативи (оральні контрацептиви не рекомендовано приймати жінкам, які нещодавно народжували). Після відновлення місячних ти можеш помітити, що виділення стали менш рясними й коротшими чи, навпаки, інтенсивнішими й довшими, ніж це було до народження дитини. Для молодих мам це нормальна ситуація.

Чи потрібно мені щось робити, якщо в мене нерегулярні місячні?

Не слід сильно перейматися нерегулярними місячними. Твій менструальний цикл повинен повністю відновитися або самостійно, або після введення кількох нових корисних звичок. Однак якщо йдеться про те, що нерегулярні місячні тривають понад три місяці, звернися по пораду до лікаря. Якщо ти вестимеш календар своїх місячних, ти знатимеш їхню частоту й тривалість. А для того, щоб уникнути зайвих переживань з приводу раптової появи менструації, завжди носи із собою одну-дві прокладки. Про всяк випадок.

Продовжити читати

Дізнайся більше