Ілюстрація типів навмисного ушкодження жіночих статевих органів

Навмисне ушкодження жіночих статевих органів (загальновживана абревіатура - FGM) – процедура повного видалення або обрізання будь-якої частини зовнішніх жіночих статевих органів. На цю тему дійсно важко говорити, але якщо ми хочемо допомогти викорінити цю практику, необхідно знати про її існування.

Тема навмисного ушкодження жіночих статевих органів, як правило, не піднімається в невимушених бесідах, будь то в класі, вдома або за обідом з друзями. Однак, сам факт нелегкості та серйозності теми не означає, що ми повинні повністю припинити обговорення цього питання – розуміння таких серйозних і деструктивних питань, в кінцевому підсумку, допомагає поширенню знань, а також підвищенню такої необхідної інформованості.

Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, до визначення навмисного ушкодження жіночих статевих органів входять всі процедури, які включають часткове / повне видалення або нанесення інших ушкоджень жіночим статевим органам (статеві губи, клітор та отвір піхви) з немедичною метою. [1] 

Навмисне ушкодження жіночих статевих органів, в переважній більшості випадків, у всьому світі визнані грубим порушенням прав людини, а також актом насильницької дискримінації по відношенню до жінок. За оцінками, близько 200 мільйонів нині живих дівчат і жінок перенесли операції обрізання, в тій чи іншій формі, при цьому переважна більшість з них проживає в країнах Азії, Близького Сходу та Африки (де найбільш поширена практика навмисного ушкодження жіночих статевих органів). [2] 

Продовжуй читати, якщо хочеш докладніше дізнатися про FGM і про те, що можна зробити, щоб допомогти ...

Які типи навмисного ушкодження жіночих статевих органів існують?

Існує чотири основних види операцій, що навмисно ушкоджують жіночі статеві органи, кожен з яких пов'язаний з тією чи іншою формою видалення або пошкодження тканин вульви. Однак жоден з цих чотирьох видів навмисного ушкодження жіночих статевих органів не вважаэться менш болючим або більш прийнятним – це всього лише спосіб класифікації технічних відмінностей між практиками жіночого обрізання. За класифікацією Європейської мережі «The End FGM» [3], розрізняють такі 4 типи:

Тип 1: Клітородектомія

Перший тип FGM - часткове чи повне видалення клітора.

Тип 2: Ексцизія

Другий тип FGM, відомий як ексцизія – це також часткове чи повне видалення клітора та малих статевих губ. При цьому інколи також можуть видалити великі статеві губи.

Тип 3: Інфібуляція

Інфібуляція: звуження входу у вагіну шляхом створення щільного кільця в результаті обрізання та переміщення статевих губ.

Тип 4

До четвертого типу відносять всі інші шкідливі та небезпечні операції на жіночих статевих органах з немедичними цілями, такі як, наприклад, проколи, пірсинг, надрізання, вискоблювання, таврування області жіночих статевих органів.

Чому в деяких країнах існує практика навмисного ушкодження жіночих статевих органів?

Незважаючи на те, що навмисне ушкодження жіночих статевих органів є абсолютно протизаконним в більшості регіонів світу, в деяких країнах, на жаль, подібні операції як і раніше виконуються в зв'язку з різними культурними, релігійними або соціальними переконаннями. У деяких громадах навіть говорять, що навмисне ушкодження жіночих статевих органів є обрядом посвяти дівчат і способом їх підготовки до дорослого життя та шлюбу. Існує також школа думки, яка вважає жінку "брудною" або "чоловікоподібною" до моменту, поки не проведене жіноче обрізання. [4] 

Це лише деякі з багатьох обґрунтувань того, чому проводять цю інвазивну процедуру. Проте, вкрай важливо визнати, що жодна із зазначених причин не є вагомим (і навіть просто правдивим) доказом на користь такої практики, яку можна класифікувати лише як примусовий акт насильства по відношенню до жінок, при повній відсутності медичних показань.

Які наслідки жіночого обрізання?

Як зазначалося вище, навмисне ушкодження жіночих статевих органів не приносить ніякої користі здоров'ю. Навпаки, заподіює реальної серйозної шкоди жертвам, що є ще однією причиною, щоб докладати зусиль по боротьбі з такою практикою. Як можна собі уявити, видалення будь-якої частини вульви пов'язане з надзвичайно сильним болем та супроводжується довгостроковими емоційними наслідками як результат насильницької зміни такої інтимної частини тіла.

Операції з навмисного ушкодження жіночих статевих органів можуть мати неймовірно згубний і тривалий фізичний вплив на організм. Серед можливих ускладнень - набряк тканин в області жіночих статевих органів, біль при статевому акті, рясні кровотечі, хворобливі та тривалі місячні, часті інфекції (які можуть привести до безпліддя), порушення сечової системи, ускладнення при пологах, а в деяких випадках навіть смерть. [5] 

Також не дивно, що навмисне ушкодження жіночих статевих органів може призвести до цілого ряду емоційних проблем, серед яких депресія, тривожність, посттравматичний стресовий розлад, травмуюючі спогади про обрізання, порушення сну і низька самооцінка.

Як бачимо, навмисне ушкодження жіночих статевих органів має серйозні, а іноді навіть смертельні наслідки. Не можна кого б то не було піддавати таким фізичним і психічним травмам, особливо вразливих дівчат, які, часто, на момент операції є неповнолітніми та яких примушують силою пройти операцію з навмисного ушкодження жіночих статевих органів. Незважаючи на те, що може бути важко і боляче читати список жахливих наслідків, які завдають дівчаткам і жінкам операції на жіночих статевих органах, ми можемо докласти всіх можливих зусиль, щоб допомогти захистити майбутні покоління.

Що можна зробити, щоб зробити свій внесок в боротьбу з практикою операцій навмисного ушкодження жіночих статевих органів?

Інформація про такі акти насильства, що викликають стурбованість, які відбуваються по всьому світу, може залишити почуття розчарування. Але також ця інформація може стимулювати задуматися не тільки про те, які зусилля в даний час вживаються щодо запобігання навмисного ушкодження жіночих статевих органів в глобальному масштабі, а й про те, що особисто ти можеш зробити, щоб допомогти викорінити цю нелюдську процедуру.

Якщо ти хочеш взяти участь, тут представлено безліч ресурсів, через які ти можеш почати діяти вже сьогодні! Наприклад, на вебсайтах всесвітніх кампаній, таких як кампанія ООН "End FGM" розміщені офіційні матеріали, якими ти можеш поділитися в своїх соціальних мережах, щоб допомогти поширити цю інформацію та почати обговорення теми навмисного ушкодження жіночих статевих органів. Існує також зобов'язання, яке ти можеш підписати в Фонді Організації Об'єднаних Націй в області народонаселення, щоб посилити тиск, спрямований на ліквідацію навмисного ушкодження жіночих статевих органів в цілому.

І якщо ти стурбована тим, що можеш бути потенційною жертвою навмисного ушкодження жіночих статевих органів, тоді тобі важливо звернути увагу на будь-які застережні знаки. Наприклад, якщо у тебе недавно почалися місячні або ти родом з місць, де існує практика навмисного ушкодження жіночих статевих органів, і твоя сім'я планує відвідати таку країну. Якщо ти помітила будь-яку з цих ознак, пам'ятай про лінії довіри, де ти можеш отримати необхідну тобі допомогу телефоном.

Також не соромся звертатися до цих організацій за постійною допомогою, якщо ти є жертвою операції з навмисного ушкодження жіночих статевих органів.

Відкрите обговорення будь-яких проблем, пов'язаних з нашими V-зонами, висвітлює їх важливість та допоможе боротися з ними. Заохочуючи інших висловлюватися, ми також допомагаємо боротися зі стигматизацією наших найінтимніших переживань та зменшувати будь-який пов'язаний з ними сором. Хто знає, просто виступаючи проти операцій з навмисного ушкодження жіночих статевих органів, ти можеш допомогти комусь набратися сміливості і поділитися своїми переживаннями.

Детальніше про наші ініціативи, спрямовані на поліпшення інтимного благополуччя жінок у всьому світі, на нашій сторінці Проєкт V.

Заява про характер опублікованої медичної інформації

Інформація медичного характеру, яка міститься в цій статті, розміщена лише для загального ознайомлення, її не можна використовувати чи опиратися на неї з метою діагностики чи у лікувальних цілях. Проконсультуйся зі своїм лікарем щодо конкретного захворювання.



[Джерела ] 

[1]  https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/female-genital-mutilation

[2]  https://www.unicef.org/media/files/FGMC_2016_brochure_final_UNICEF_SPREAD.pdf 

[3]  https://www.endfgm.eu/female-genital-mutilation/what-is-fgm/

[4]  Sakeah, Evelyn et al. “Persistent female genital mutilation despite its illegality: Narratives from women and men in northern Ghana.” PloS one vol. 14,4 e0214923. 22 Apr. 2019, doi:10.1371/journal.pone.0214923 

[5]  https://www.nhs.uk/conditions/female-genital-mutilation-fgm/