Жінка, що тримає кактус перед областю піхви

Ти відчуваєш деяку сухість або подразнення шкіри в області піхви? Більшість жінок в якийсь момент можуть мати відчуття сухості в області піхви і вульви. Давай поговоримо про те, що це таке та чому трапляється.

Сухість піхви і вульви трапляється в силу ряду причин. Найбільш важливо відзначити, наскільки поширеним явищем є сухість піхви і вульви: за оцінками, близько 17% жінок у віці 18-50 років переживають такий стан, і ця цифра становить понад 50% у жінок, віком 51-60 років в постменопаузальному періоді [1]. Тому, це абсолютно нормальний та природний стан, через який проходять багато жінок! Хоча даний стан може викликати легкий дискомфорт, плюс в тому, що існує безліч способів боротьби з сухістю піхви і вульви.

Давай розглянемо причини сухості піхви і вульви, а також деякі методи та натуральні засоби догляду за такого стану.

Що таке сухість піхви?

Рівень вологості піхви іноді може змінитися від добре зволоженого до подразненого сухого в один момент. Причиною вагінальної сухості є секреція, коли залози піхви виділяють менше рідин або виділень. Вагінальні рідини зазвичай переносяться з піхви вниз і назовні, зволожуючи область вульви, тому сухість піхви також може викликати сухість шкіри навколо входу в піхву (частина вульви). 

Сухість піхви по суті виникає, коли піхва стає менш змащеною, ніж зазвичай. Ця відсутність змазки іноді може викликати легкий дискомфорт і тертя; трохи схоже на ковзання вниз по гірці в аквапарку без води. Таке трапляється тому, що сухість може викликати подразнення шкіри навколо входу в піхву і вульви (в т.ч. отвору піхви, статевих губ і клітора). Якщо ти відчуваєш сухість піхви ти також можеш помітити у себе такі явища як свербіж вульви, часті інфекції сечостатевих шляхів, відчуття печіння при сечовипусканні або біль під час сексу. Все це може лякати, але важливо пам'ятати, що все це - загальні симптоми, з якими можна легко впоратися за допомогою природних засобів. Твоя піхва також може проходити через етапи сухості і подразнення та етапи вологості і достатньої змазки, і ця різниця в станах є абсолютно нормальною!

Так, які ж причини сухості піхви?

Хоча це може статися в той момент, коли ти найменше очікуєш, ось деякі з основних, першочергових причин, чому може наступати сухість піхви:

Зниження рівня естрогену

Найбільш поширеною причиною сухості піхви і / або вульви є зниження рівня естрогену, так як саме естроген є гормоном, який відповідає за вироблення в тілі змащувальних рідин. Гормональні контрацептиви, пременопауза, менопауза, грудне вигодовування, антидепресанти та хіміотерапія також можуть викликати зниження рівня естрогену і таким чином сприяти сухості піхви. Однак, пам'ятай, що рівень естрогену в організмі постійно коливається протягом усього життя, і зазвичай саморегулюється - тому немає причин панікувати!

Недостатнє сексуальне збудження

На уроках сексуального виховання в школі ти, можливо, дізналася, що в піхві виробляється більше змащувальних рідин при підготовці до статевого акту. Так, іноді відсутність прелюдії або стрес може зупинити процес вироблення цих змащувальних матеріалів організмом, що робить піхву сухою, а секс потенційно болючим.

Засоби гігієни

Деякі люди особливо чутливі до певних ароматизованих засобів інтимної гігієни, парфумів та скрабів, оскільки такі засоби іноді можуть змінювати рН піхви та викликати подразнення шкіри навколо входу в піхву; що робить його сухим і викликає свербіж. Навіть якщо ароматизовані засоби гігієни не впливають на всіх, завжди корисно мати це на увазі, якщо відчуєш, що піхва стала сухою або подразненою, особливо після застосування нових продуктів.

Первинні захворювання

Іноді діабет та деякі рідкісні захворювання, такі як синдром Шегрена, також можуть сприяти сухості піхви. Але пам'ятай, що не варто намагатися робити висновки самостійно. Якщо ти не впевнена, завжди краще проконсультуватися з лікарем.

Які існують способи усунення сухості піхви?

Навіть якщо сухість піхви може викликати біль або свербіж, не варто хвилюватися, так як це рідко є серйозною проблемою, та існує багато варіантів, які допоможуть заспокоїти будь-яке подразнення в області і всередині піхви. Також варто пам'ятати, що ми всі відчуваємо різні рівні сухості піхви в певні моменти протягом життя. Нижче дивись список деяких натуральних і медикаментозних засобів від сухості піхви. Хоча пам'ятай, якщо симптоми зберігаються, завжди варто отримати лікарський висновок.

Натуральні засоби при сухості піхви

  • Уникайте використання парфумованих продуктів для миття вульви. Також пам'ятай, що виділення допомагають позбутися від будь-яких шкідливих бактерій, тому мити піхву всередині ніколи не потрібно!
  • Використовуй натуральні або водні змазки, такі як Алое Віра, щоб зберігати піхву змазаною та полегшити будь-який потенційний дискомфорт під час сексу. Це не тільки допоможе при сухості піхви, але і зробить секс приємнішим і для тебе, і для твого партнера теж!
  • Підтримуй водний баланс в організмі – пий більше води; це не тільки допоможе зволожити шкіру обличчя, але що більш важливо, це також допоможе збільшити природну вологість піхви! І якщо в якийсь момент питна вода трохи набридає, чому б не додати шматочок лимона, щоб трохи переключитися?
  • Знімай стрес і розслабляйся або просто поговори з партнером про те, що тобі потрібно більше часу на збудження, щоб комфортно займатися сексом. Розслаблення та більш тривала підготовка до сексу дасть тобі більше шансів виробити змазку для піхви, а також отримати більше насолоди!

Медикаментозні засоби від сухості піхви

Не завжди потрібно вдаватися до лікування, але медикаментозні засоби безумовно можуть допомогти в ситуації, коли тобі це потрібно.

  • Використовуй естроген-крем для зовнішнього застосування або вагінальні супозиторії за рекомендацією лікаря.
  • Зволожуй піхву специфічними вагінальними кремами для полегшення подразнення. Деякі - можна купити в аптеці без рецепта, інші - за рецептом, який випише тобі лікар.

Пам'ятай, що сухість вульви і піхви - дуже поширений стан

Навіть якщо сухість піхви може викликати тривогу або іноді позначатися на твоїй впевненості, насправді немає причин для стресу, так як багато жінок відчувають такий стан і його побічні ефекти легко відкоригувати. Однак, якщо ти відчуваєш занепокоєння, ти завжди можеш поговорити про це зі своїм лікарем та отримати медичний висновок. Лікар зможе порекомендувати рішення, яке підійде тобі найкраще. Зрештою, турбота про здоров'я твоєї V-зони (піхви, вульви та V-подібної інтимної зони) завжди вітається!

Якщо ти хочеш дізнатися більше про гігієну піхви, чому б не прочитати наші статті про різні способи догляду за вульвою та про все, що потрібно знати про догляд за піхвою.

Заява про характер опублікованої медичної інформації

Інформація медичного характеру, яка міститься в цій статті, розміщена лише для загального ознайомлення, її не можна використовувати чи опиратися на неї з метою діагностики чи у лікувальних цілях. Проконсультуйтесь зі своїм лікарем щодо конкретного захворювання.[Джерела] 

[1]  https://www.womens-health-concern.org/help-and-advice/factsheets/vaginal-dryness/

Продовжити читати