Дівчина голиться

Приблизно в той самий період, коли в тебе починаються місячні, твоє тіло зазнає значних змін. Усі разом вони становлять період статевого дозрівання.

Ознаки статевого дозрівання в дівчат включають у себе збільшення грудей і появу лобкового волосся, активізацію росту, розширення стегон та виникнення вагінальних виділень ще до початку місячних. Однак усі вони необов'язково повинні відбуватися одночасно, оскільки статеве дозрівання в усіх проходить по-різному.

За своєю суттю період статевого дозрівання — це процес перетворення організму з дитячого на дорослий. У дівчат він зазвичай починається у віці від 10 до 16 років, хоча ці межі досить умовні. І дівчата стають зрілими на пару років раніше за хлопців. Ці зміни не відбуваються одномоментно: не можна просто одного ранку прокинутися абсолютно новою людиною. На все потрібен час, і поступово твоє тіло й свідомість змінюватимуться. Іноді швидше, іноді повільніше.

Більшість дівчат упізнає початок статевого дозрівання за підвищеною чутливістю грудей і їхньою округлістю та іноді виникненням болісних відчуттів. Ти можеш відчувати маленьку горошину, що розташована саме під твоїм соском. Якісно підібраний бюстгальтер позбавить дискомфорту й допоможе уникнути збентеження, викликаного тим, що соски тепер проступають через одяг, або похитуванням грудей при ході.

Іншою важливою зміною є поява волосся під пахвами, в інтимних зонах і на руках та ногах. Якщо ти відчуваєш ніяковість через волосся, яке з'явилося під пахвами й на ногах, скористайся одним із засобів видалення волосся, які ти можеш знайти в місцевій аптеці, наприклад кремом для депіляції. І навіть якщо ти все вже обговорила з мамою, тіткою або старшою сестрою, завжди уважно ознайомлюйся з інструкцією з використання.

Хоч справжня менструація в тебе може виникнути не одразу, імовірно, у тебе вже з'явилися виділення білого кольору, які свідчать про те, що твої перші місячні настануть дуже скоро. Окрім усього іншого, у цей період ти також можеш спостерігати в себе симптоми ПМС і спазми. Перші місячні зазвичай не бувають рясними й нагадують швидше мажучі виділення. Про всяк випадок завжди носи із собою жіночі прокладки, щоб бути готовою до будь-якої ситуації.

Однією з найбільш неприємних ознак періоду статевого дозрівання є підвищена жирність шкіри й волосся. Секреція сальних залоз обличчя й шкіри голови активізується, унаслідок чого можуть з'являтися прищі. Це не назавжди, однак якщо такі мікрозапалення шкіри завдають тобі багато клопоту, звернися до лікаря, і він порадить тобі найкращі засоби протидії. Щодо шампунів, обирай призначені для жирного волосся. Таким чином ти не лише зробиш волосся гарнішим, а й уникнеш потрапляння ще більшої кількості шкірного сала на обличчя.

Твої потові залози також активізуються в період статевого дозрівання, а це означає, що ти сильніше пітнієш і піт має інтенсивніший запах. Через це потрібно щодня приймати душ, користуватися дезодорантом і носити чистий одяг. Це ж стосується й геніталій, особливо після появи виділень та місячних. Намагайся інтимні частини тіла промивати двічі на день.

Через усі ці зміни й дію гормонів ти можеш почуватися понуро та ніяково, особливо якщо рідні чи друзі дозволяють собі коментарі з цього приводу. Спокійно попроси їх більше цього не робити. Вони повинні зрозуміти.

Продовжити читати

Дізнайся більше