Мікрофотографія гормону

Кажуть, що гормони впливають на дуже багато різних процесів у тілі, та все ж розберімося, чим вони є.

Гормони — це хімічні «посланці», які виділяються залозами. Вони відіграють важливу роль у активації різних процесів, таких як статеве дозрівання й менструальний цикл, тому насправді вони не такі вже й погані. Вони фактично допомагають твоєму тілу розвиватися й функціонувати належним чином. Але їхня дія має й побічні ефекти.

Зміни настрою, дратівливість, засмученість і тривожність, з якими ти, імовірно, зіштовхнулася з настанням періоду статевого дозрівання, — це все може бути наслідком дії не найприємніших гормональних змін. Це відбувається тому, що протягом цього короткого періоду твого життя гормони й хімія мозку не синхронізовані, а це означає, що ти почуваєшся більш емоційною та неспокійною. Через гормональні зміни можуть з'явитися й інші не дуже приємні речі, такі як прищі, надлишкове волосся на тілі та посилення запаху тіла. Ось чому ці гормони «норовливі»: з одного боку вони допомагають тобі дорослішати й змінюватися природним чином, а з іншого — ускладнюють емоції, а тіло через них може іноді здаватися зовсім чужим.

До того ж, гормони відіграють вирішальну роль і в становленні твого менструального циклу. Фактично, вони визначають кожен його етап. Протягом циклу гіпофіз (орган розміром з горошину, який розташований в основі мозку) секретує фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) і лютеїнізуючий гормон (ЛГ). Вони сприяють процесу овуляції (коли зріла яйцеклітина виходить із одного з яєчників) і стимулюють вироблення яєчниками більшої кількості гормонів, зокрема естрогену й прогестерону. Унаслідок секреції естрогену й прогестерону матка готується до ймовірної вагітності, однак їхня дія не обмежується лише цим.

Наприклад, підвищення рівня естрогену під час овуляції сприяє енергійності й жвавості. А от через накопичення прогестерону в лютеїновій фазі (після овуляції, але до початку місячних) ти можеш відчувати підвищення температури, нудьгу й нестерпне бажання з'їсти щось солоденьке. Перехід від дії естрогену до впливу прогестерону всередині циклу провокує симптоми, відомі всім як ПМС (передменструальний синдром), серед яких, як правило, підвищена тривожність, перепади настрою та болі. «Норовливі» — саме те слово, яке описує гормони якнайкраще.

Тому якщо тобі набридло жити, наче на емоційних американських гірках, не хвилюйся: ти не одна така, адже це явище досить поширене.

Продовжити читати

Дізнайся більше