Схвильована дівчинка

Імовірно, ти вже помітила, що емоційних змін у період статевого дозрівання уникнути неможливо.

Буває, що ти почуваєшся жалісливо, потім одразу ж розгнівано, стурбовано чи захоплено, а далі роздратовано, і все це протягом 10 хвилин? Нічого дивного в цьому немає. Такі американські гірки настрою в період статевого дозрівання можуть зводити тебе з розуму. Однак не хвилюйся: цього не станеться. А розуміючи, чому в цей непростий період твої емоції тебе підводять, ти повернеш собі контроль над ситуацією.

Фізичні зміни в тілі під час статевого дозрівання, такі як поява місячних чи округлення стегон і грудей, викликані дією гормонів. І попри те, що ці гормони загалом виконують корисну функцію, вони не позбавлені недоліків. Усі ці хімічні реакції, які одночасно відбуваються у твоєму тілі щомиті й впливають на безмежну кількість процесів в організмі, не можуть не відобразитися на твоєму загальному емоційному стані, через що ти можеш почуватися спантеличено.

Наприклад, іноді поганий настрій чи смуток виникають без очевидної, здавалося б, причини. А речі, які ще кілька місяців тому викликали в тебе радість, тепер пробуджують у тобі зовсім протилежну реакцію. Часом ти почуваєшся безмежно щасливою. І вже наступної миті тебе охоплює ніяковість через зміни у твоєму тілі й зовнішності, після чого ти зганяєш своє незадоволення на батьках та друзях. Однак усі ці підйоми й падіння легко пояснюються. Просто пам'ятай, що про себе потрібно дбати, і дозволяй своїм непередбачуваним емоціям вільно проявлятися.

Спробуй поділитися своїми переживаннями з друзями, адже вони наразі стикаються з такими ж труднощами. Можливо, твоїм рідним не вдасться тебе зрозуміти так само добре, однак якщо ти повідомиш їм про свої переживання, можливо, вони візьмуть це до уваги. Якщо ж тобі більше до вподоби проведення часу наодинці із собою в кімнаті разом з улюбленою музикою тощо, тоді насолоджуйся усамітненням стільки, скільки потрібно, адже й у цьому немає нічого поганого. І ось порада від нас: намагайся уникати негативних обговорень у соціальних мережах, коли відчуваєш емоційну нестабільність, оскільки це може ще більше погіршити твій настрій.

І головне: не картай себе, якщо навіть тобі здається, що ти поводишся дивакувато. Завжди пам'ятай, що річ не в тобі, а в гормонах, впоратися з якими — не така вже й проста задача. Можливо, тобі буде корисно дізнатися, що наразі у світі є мільйони підлітків, які проходять через період статевого дозрівання й почуваються так само, як і ти. І пам'ятай, що це мине: ці емоційні американські гірки не триватимуть вічно.

Що робити з перепадами настрою

Стрибки через скакалку
Рухайся

Ендорфіни, які виділяються при фізичному навантаженні, покращують настрій і сповнюють тебе енергією та позитивом.

Обмін повідомленнями
Поділись своїми переживаннями

Якщо ти поговориш про переживання, що переповнюють тебе, з кимось, кому ти довіряєш, це допоможе тобі позбавитися відчуття самотності й відкрити для себе нові можливості.

Сон
Більше спи

Недостатність сну може також бути причиною частих перепадів настрою, тому тобі точно не слід нехтувати ним.

Йога
Більше відпочивай

Тобі буде легше пережити цей етап циклу, якщо ти знайдеш для себе заняття, які допомагають тобі розслабитися. Спробуй більше прогулюватися, займатися йогою чи просто погратися з домашньою тваринкою.

Продовжити читати

Дізнайся більше