Illustration of a girl on her mobile phone on a purple background - Libresse

Статеве дозрівання: твоя подорож у доросле життя.

Ми розповімо про те, що буде відбуватися з тобою в цей нелегкий період:

· буяння гормонів і перепади настрою;

· перша менструація та перші висипання;

· раптове збільшення розміру грудей та поява лобкового волосся і волосся під пахвами;

А також про те, що ти будеш відчувати і як з усім цим впоратися.

Статеве дозрівання: зі мною все в порядку?

Так, це природній процес. Він починається з того, що твій мозок дає сигнал яєчникам і вони починають посилено виробляти статеві гормони. Під їх впливом починає змінюватися твоє тіло і настрій, ти можеш відчувати себе не так як раніше, з΄являються нові емоції.

Ти ще не вирішила, чи будеш мати колись дітей, а твоє тіло вже готове до майбутнього материнства. Тому ти можеш відчути сильний сексуальний потяг до інших людей і навіть почати мастурбувати.

Photo of a confident girl standing in front of a wooden background - Libresse

Коли все починається?

Можливо, твоє статеве дозрівання починається прямо зараз, а можливо, це станеться в найближчий час. Етапи дозрівання проходять у всіх підлітків по-різному, і починаються вони теж у різний час. У дівчаток статеве дозрівання може відбутися у віці від 10 до 16 років, а у хлопчиків, як правило, на пару років пізніше.

Період статевого дозрівання може зайняти всього 18 місяців, а може затягнутися на кілька років. Все це вважається варіантами норми.

Якщо ти зараз відчуваєш хвилювання або страх, це абсолютно нормально. Дорослішання приносить з собою не тільки зміни твого тіла, а й нові обов'язки, а починати щось нове завжди страшно.


GIF of a girl adjusting the position of her bra - Libresse

Чому мої груди не такі, як у моєї подруги?

Якщо відповісти коротко, то тому що це твої груди, а не її. Адже кожна людина залишається унікальною до, під час і після завершення статевого дозрівання.

Ніхто не може передбачити, як в підсумку будуть виглядати твої груди і наскільки вони виростуть. Так само як в дитинстві ми не знаємо, який у нас буде ріст або розмір взуття.

Однак існують деякі ознаки, за якими можна судити, як буде розвиватися твій організм. Більш детально ми розглянемо способи зміни твого тіла ТУТ.

Не потрібно хвилюватися, адже коли в тебе великі груди це зовсім не означає, що тобі доведеться носити старомодну нижню білизну. Сьогодні існує безліч прекрасних бюстгальтерів для пишних грудей, а також підтримуючих моделей, в яких тобі буде зручно і танцювати, і займатися спортом.

Посилення природного запаху тіла, виділення з піхви, які допомагають зберігати її в чистоті, поява прищів на обличчі і волосся під пахвами - все це основні ознаки статевого дозрівання. Черговість появи цих ознак довільна, «правильної» послідовності не існує. Але зазвичай період статевого дозрівання починається приблизно через два роки після того, як почнуть рости груди.

Менструація теж у всіх проходить по-різному. У деяких дівчат виділення незначні і тривають один день, а у інших можуть бути рясними і триватимуть тиждень.

Не турбуйся, якщо менструальна кров змінює колір. У перший і останній день менструації виділення коричневі, а на піку місячних кров буває яскраво-червоною.


GIF of a man talking about male puberty and ejaculation - Libresse

А як це відбувається у хлопчиків?

У них росте пеніс і яєчка, посилено виробляється чоловічий гормон тестостерон. Вони можуть відчувати ерекцію, часто раптову.

Кадик (помітний виступ на шиї) стає більше, а голос ламається, тому підліток може почати пропозицію високо, а закінчити басом.

Дівчатка зазвичай досягають статевої зрілості раніше хлопчиків, тому, якщо ти виявила деякі зміни у себе, то, ймовірно, можеш собі уявити, що буде відбуватися з ними.

Перепади настрою, як в іграшки йо-йо?

Тільки що ти плакала, а ось уже заливаєшся сміхом. Такі перепади настрою абсолютно нормальні. Твій мозок створює нові нейронні зв'язки і розробляє нові способи мислення. І часом він відправляє команди в лобові долі мозку, які відповідають за емоції, з невеликим запізненням.

Перепади емоцій можуть створювати відчуття, що ти кружляв на каруселі, з якої не можеш зійти. Але ти завжди можеш поговорити про це зі своїми близькими. Переконайся, що говориш з людьми, яким можна довіряти, і пам'ятай, що твої мама, сестра, тітка теж пройшли через це і зрозуміють тебе. Якщо знадобиться додаткова допомога, прочитай цю статтю для отримання докладної інформації та підтримки.

«Мені здається, від мене погано пахне», «Чому я завжди злюсь?» або «Чому у мене болять соски?». Жодне з подібних питань не є занадто дурним або занадто дивним, якщо справа стосується статевого дозрівання, і ти не будеш першою (або останньою) людиною, яка їх ставить.
 
Вибери когось, кому довіряєш - свою маму, батька, кращу подругу, родичку, яка знаходиться поруч. Підтримка, яку ти знайдеш в розмовах про свої переживання, великих чи малих, допоможе тобі відчути себе краще.
 
У тебе завжди є можливість написати записку і підсунути її під двері батьківської спальні, якщо хочеш поділитися з ними певними речами, але відчуваєш себе занадто збентеженою, щоб сказати їх особисто.
 
Якщо ти ще не готова до розмови, можеш почитати книги, що стосуються цієї теми або подивитися відео на YouTube.
 
І пам'ятай, ми тут, щоб допомогти тобі разом пройти всі злети і падіння цього непростого періоду.

Продовжити читати

Дізнайся більше