жінка з післяпологовою депресією лежить на ліжку в нижній білизні

Післяпологові проблеми з психічним здоров'ям має більша кількість батьків, ніж тобі здається

Коли у тебе є дитина, є очікування, що, незважаючи на біль при пологах, втому, нічне годування та крик новонародженого, зрештою все це того варто. Ти отримуєш листівки з привітаннями з «комочком щастя», а твої друзі і сім'я воркують, що ви, мабуть, найщасливіші батьки в світі. І це цілком може бути правдою, але що, якщо це ще не все?
 
За оцінками експертів, близько 80% молодих матусь відчувають перепади настрою і сльозливість в перші кілька тижнів після пологів[1].  Іноді це називають «о, це просто гормони» або «випадок післяпологового блюзу». Для більшості жінок це нормальний період адаптації, який проходить сам собою через деякий час.
 
Хоча більшість жінок відчувають ці зміни настрою, від 15% до 20% страждають серйознішими симптомами тривоги або депресії [2]. Переживаючи післяпологову депресію, тобі може здатися, що ти найсамотніша у світі в той час, коли від тебе чекають, що ти будеш світитися материнством, а це може ще більше ускладнити процес контролю над своїм психічним станом. Залучившись підтримкою та турботою як з боку медичних працівників, так і з боку твоїх близьких, ти можеш повністю одужати. Найголовніше – не знемагати мовчки, а просити допомоги тоді, коли вона тобі потрібна.

Хто може захворіти на післяпологову депресію?

Ти вважаєш, післяпологова депресія буває тільки у мам? Тоді подумай ще раз. У батьків будь- якої статі можуть виникнути післяпологові проблеми з психічним здоров'ям. Фактично, приблизно кожна сьома мама та кожен десятий тато страждають на післяпологову депресію[2].
 
Ймовірність післяпологового психічного розладу може збільшуватися залежно від різних обставин. У той час як приблизно 15% жінок потерпають від серйозної депресії після пологів, цей відсоток ще вищий серед жінок, які живуть в бідності, і вдвічі вищий серед батьків- підлітків.
 
Деякі інші фактори ризику включають фінансовий або сімейний стрес, передменструальний дисфоричний розлад, особистий або сімейний анамнез проблем з психічним здоров'ям, лікування безпліддя, ускладнення під час вагітності, пологів або грудного вигодовування, а також перебування батьків немовлят в неонатальній інтенсивній терапії. Якщо щось з перерахованого вище тебе стосується, це не означає, що ти обов'язково будеш страждати від післяпологової депресії, тому намагайся не концентруватися на цьому надто сильно. Це просто означає, що ти можеш бути попереджена про можливість змін в своєму психічному здоров'ї та обговорити зі своїм лікарем, а також з близькими план, як підтримати тебе після пологів.
 
Багато жінок можуть знати про те, як може змінитися їхня піхва після пологів і бути готовими до появи післяпологових виділень. На жаль, про післяпологове психічне здоров'я як і раніше говорять впівголоса, якщо взагалі говорять, не дивлячись на те, що перинатальна депресія є найпоширенішим ускладненням пологів. Необхідно зробити набагато більше, щоб нормалізувати післяпологову депресію та розповісти людям про її симптоми. Давай дізнаємося, на що слід звертати увагу.

Які симптоми післяпологової депресії?

Одна з причин, чому може бути складно зрозуміти наявність післяпологової депресії, полягає в тому, що симптоми у кожної людини різні. Вони можуть початися в будь-який час, навіть під час вагітності та можливо протягом року після пологів. Симптоми можуть включати:
 
  • Почуття гніву або дратівливості
  • Відсутність інтересу до дитини
  • Порушення апетиту та сну
  • Плач і смуток
  • Почуття провини, сорому або безнадійності
  • Втрата інтересу, радості або задоволення від того, що тобі раніше подобалося
  • Можливі думки про заподіяння шкоди дитині або собі

Що таке післяпологові розлади психічного здоров'я?

Хоча післяпологова депресія є найпоширенішою проблемою психічного здоров'я, насправді існує низка розладів психічного здоров’я, які можуть виникнути у батьків. Це може виглядати як тривога, нав'язливі симптоми, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), біполярні розлади настрою або навіть післяпологовий психоз, що є надзвичайно рідкісним захворюванням, що зустрічається лише у 1-2 з кожних 1000 пологів.[3].
 
Якщо ти бажаєш отримати додаткову інформацію про різні післяпологові розлади психічного здоров'я, в Postpartum Support International є докладні ресурси та інформація про те, як отримати допомогу.

Чому так складно визнати, що у тебе проблеми після пологів

З такою кількістю змін, що відбуваються одночасно, буває важко навіть перевести дух. Ось чому багато батьків можуть не відразу розпізнати симптоми післяпологового розладу психічного здоров’я. Легко відмовитися від почуття втоми та перевтоми як результат того, що ви звикли бути батьками. Але ти знаєш себе краще, ніж будь-хто інший, тому, якщо тобі здається, що щось не так, довіряй собі.
 
Деякі люди можуть боятися висловитися, оскільки вони не хочуть скаржитися або не хочуть, щоб інші думали, що вони не можуть впоратися з новонародженим. Тобі не потрібно соромитися або хвилюватися – тебе не будуть називати поганою мамою і не заберуть дитину, якщо ти попросиш підтримки. Цілком абсолютно нормально попросити про допомогу, як ти звернулась б до свого лікаря, якщо у тебе з’явилися б сумніви з приводу того, як твоє тіло відновлюється після пологів. Післяпологовий період - це захворювання, яке можна вилікувати, тому не вважай себе невдахою, оскільки це безумовно не твоя вина.

Післяпологове відновлення і лікування

Гарна новина полягає в тому, що післяпологова депресія виліковна, і є досить багато можливостей для надання допомоги, а це значить, що з часом ти відчуєш себе набагато краще. Перший та найважливіший крок – звернутися до лікаря й розповісти про своє самопочуття, нехай це буде твій терапевт, гінеколог або навіть лінія екстреної допомоги.
 
Існує безліч способів лікування післяпологової депресії, в тому числі розмовна терапія або консультування, соціальна підтримка, практика догляду за собою та лікування симптомів за допомогою ліків. Ти можеш отримати допомогу через телефони довіри, онлайн-сервіси та групи підтримки, де люди зрозуміють, через що ти проходиш та запропонують підтримку, а не будуть осуджувати.

Догляд за собою для молодих мам

Іноді найдрібніші речі можуть мати найбільше значення. Турбота про себе для молодих батьків може означати просто пару годин відпочинку, гарне харчування, задоволення твоїх особистих потреб, наприклад, виконання легких фізичних вправ. Допомога інших з догляду за твоїм немовлям та іншими дітьми допоможе тобі знайти місце, щоб як слід розслабитися, провести час з близькими й зарядитися енергією.
 
Психічне здоров'я в післяпологовому періоді може бути складним завданням, але пам'ятай, що тобі не обов'язково проходити через це самостійно. При правильній підтримці ти знайдеш спосіб відчути себе краще та пройти крізь злети і падіння в батьківському житті.
 
Якщо ти хочеш дізнатися більше про те, що може статися після пологів, прочитай наші статті про виділення після пологів і про те, коли очікувати перші місячні після вагітності.

Заява про характер опублікованої медичної інформації

Інформація медичного характеру, яка міститься в цій статті, розміщена лише для загального ознайомлення, її не можна використовувати чи опиратися на неї з метою діагностики чи у лікувальних цілях. Проконсультуйтесь зі своїм лікарем щодо конкретного захворювання.



[Джерела]

  [1] https://www.postpartum.net/learn-more/frequently-asked-questions/

  [2] https://www.postpartum.net/

  [3] https://www.postpartum.net/learn-more/postpartum-psychosis/

Продовжити читати

Дізнайся більше