Жінка лежить у ліжку із симптомами ПМС, обхопивши живіт.

Почуватися не у своїй тарілці перед місячними – досить поширене явище. І у нас ти знайдеш всю правду про ПМС (іноді його називають синдромом передменструальної напруженості або ПМН) – яку б інформацію ти не шукала: чи про те, як довго він триває, чи про те, як можна полегшити передменструальні симптоми.

Знання про те, що це таке і як із цим боротися, серйозно змінить вплив гормональних коливань на твоє життя.

Що ж таке ПМС?

ПМС просто означає передменструальний синдром або, як його іноді називають, синдром передменструальної напруженості (ПМН). ПМС виникає у результаті коливання рівня гормонів під час менструального циклу. ПМС включає цілу низку симптомів і відчуттів, які ти можеш відчувати. Вони можуть бути як незначними, так і, в деяких випадках, – досить серйозними. Це – болючість грудей, метеоризм та втома. Деякі жінки також відчувають головний біль, розлад шлунка та проблеми зі сном. Може бути порушена й емоційна сфера, тому ти можеш почуватися примхливою, сумною, дратівливою і навіть сльозливою.

ПМС може тебе засмутити, особливо якщо ти відчуваєш всі симптоми відразу – може захотітись кричати і сидіти під ковдрою доти, поки все це не закінчиться, а може бути так, що симптоми виникатимуть лише час від часу. Багато жінок відчувають ПМС під час циклу та у різні періоди життя. На щастя, міфи про ПМС, в які, можливо, ти віриш, не відповідають дійсності! Давай дізнаємось про ПМС більше.

МІФИ ПРО ПМС

МІФ 1: ВСІ ЖІНКИ СТРАЖДАЮТЬ ВІД ПМС ЩОМІСЯЦЯ 

Не правда. Деякі жінки відчувають ПМС лише в деякі місяці. Деякі можуть відчувати лише легкі симптоми. У деяких – його немає взагалі. Всі люди різні… 

МІФ 2: В ПЕРЕДМЕНСТРУАЛЬНИЙ ПЕРІОД ТИ НЕ МОЖЕШ ЗАВАГІТНІТИ 

Ти, безумовно, можеш завагітніти в передменструальний період. Насправді ти можеш завагітніти в будь-який період циклу. 

МІФ 3: МОЖЕ ДОПОМОГТИ ШОКОЛАД 

У передменструальному стані ти можеш хотіти шоколаду, але насправді це викличе великі коливання рівня цукру в крові, що означає ще більші перепади настрою. Можливо, ти захочеш утриматись від нього (якщо зможеш!). 

МІФ 4: З ЦИМ НІЧОГО НЕ МОЖНА ЗРОБИТИ 

Хороша новина у тому, що засоби є! Від прийому олії примули ввечері для полегшення легких симптомів та до відвідування лікаря у тяжких випадках. Не варто страждати.

Як полегшити передменструальні симптоми?

Звучить страшно, чи не так? Але не бійся. Існує багато способів полегшити передменструальні симптоми, а також запобігти їх появі. В основному, мова про внесення простих змін у спосіб життя, але ці зміни дійсно можуть вплинути! Хоча деякі з них вимагатимуть від тебе докладення зусиль (наприклад, попрощатися з ранковою кавою з кофеїном). Зауваж, що ми просто подаємо ідеї, з яких ти можеш обрати те, що допоможе у боротьбі із симптомами саме тобі.

Одна з таких ідей – поки ти з'ясовуєш, які засоби допомагають тобі, можна вести щоденник самопочуття напередодні місячних. Також для зручності можна записувати в телефоні нотатки. Виявлення симптомів, що повторюються, і визначення закономірностей означає можливість підготуватися та отримати допомогу.

Хоча ПМС може виявлятися лише у певні дні циклу, є деякі речі, які можна робити протягом усього циклу, щоб збільшити шанси поставити передменструальні симптоми на паузу. Велике значення мають регулярні фізичні вправи і здорове харчування – особливо, якщо ти включиш до раціону цільнозернові вуглеводи, наприклад, хліб з борошна грубого помелу та каші. Деякі експерти рекомендують зменшити споживання солі та кофеїну. Якщо це не допоможе, безрецептурні знеболювальні засоби допоможуть тобі від болю, тому май їх під рукою в період, коли наближаються місячні. Давай розглянемо, що ще можна зробити, щоб допомогти собі боротися із симптомами ПМС…

ЯК БОРОТИСЯ З ПМС

ЗАЙМИСЬ ЙОГОЮ

Це чудовий спосіб впоратися з перепадами настрою, пов'язаними з ПМС. Дуже корисні також масаж, тай-цзи та медитації, оскільки вони допомагають розслабитися та зняти стрес.

КИНЬ ПАЛИТИ

Якщо ти палиш, постарайся зробити все можливе, щоб кинути. Крім ризиків для здоров'я, результати наукових досліджень підтверджують, що у жінок, які палять, більш ніж у два рази частіше виникають помірні або важкі симптоми ПМС.

ПОЧНИ РУХАТИСЯ

Доведено, що аеробні фізичні вправи, такі як швидка ходьба чи плавання, допомагають зменшити занепокоєння, депресію та поганий настрій, що приходять із ПМС.

ВЖИВАЙ ЗДОРОВУ ЇЖУ

Твої емоції будуть тебе менше турбувати, якщо ти включиш у раціон харчування більше корисних продуктів, таких як цілісні зерна, фрукти та овочі, і менше шкідливих, таких як цукор, жири та сіль.

СКОРОТИ ПРИЙОМ СТИМУЛЯТОРІВ

У передменструальний період тобі може дуже хотітися кофеїну, але краще скоротити споживання кави, чаю та шоколаду, оскільки вони можуть лише посилити симптоми.

Боротися з ПМС може бути нудно, проте наведені вище поради допоможуть зменшити симптоми та продовжувати жити без страху, навіть під час ПМС. А якщо твої симптоми серйозно ускладнюють життя, звернись до лікаря. Він зможе з'ясувати, чи пов'язані твої симптоми ПМС із чимось ще, наприклад, СПКЯ, та допоможе впоратися з ними.

Якщо хочеш продовжити вивчення, можеш прочитати статтю про важку форму ПМС, яку називають ПМДР (передменструальний дисфоричний розлад) або можеш прочитати про інші міфи про місячні та про те, як ми їх спростували.

[Джерела]   

[1] Інформація взята із наукового дослідження, проведеного Каліфорнійським Університетом, США. Назва наукової роботи: «Зв'язок запалення із передменструальними симптомами».

[1]  https://theperiodvitamin.com/pms-mood-swings.html 

[2]   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3196060/

[3]  http://www.everydayhealth.com/pms-photos/10-healthy-ways-to-manage-pms.aspx#02

Продовжити читати